Artist Bothy

JOHNNY BARRINGTON
Partnerzy

O inspiracji

Można go kupić za cenę 39 tysięcy funtów.
Projekt „Artist Bothy” jest kontynuacją pomysłu szkockiego artysty o nazwisku Bobby Niven oraz architekta Iaina MacLeoda. W 2011 roku połączyli oni swe siły tworząc „Bothy Project”, który miał zaoferować twórcom możliwość doświadczenia prostego życia w miejscu odległym od cywilizacji. W ten sposób powstał pierwszy zaprojektowany przez architektów szałas, który stanął w górzystym regionie północnej Szkocji. Pierwszy prosty domek, który stworzyli wspólnie Niven i MacLeod nosił nazwę „Inshriach Bothy”  i został postawiony na zalesionych terenach Parku Narodowego Cairngorms. Od tego czasu przyjął wielu artystów, którzy chcieli spróbować żyć w miejscu bez prądu, które jednak  nadrabia swym spektakularnym, odizolowanym otoczeniem. Ze względu na powodzenie projektu, artystyczno-architektoniczna para postanowiła teraz iść krok dalej tworząc kolejny szałas – „Artist Bothy”. Ten projekt jest ewolucją względem swego poprzednika. Jest prefabrykowaną, wielofunkcyjną przestrzenią, która ma łączyć swego przyszłego właściciela z przyrodą, nie pozbawiając go jednak wszystkich wygód, jakie zapewnia cywilizacja. Domek został wykonany z ekologicznie pozyskiwanych materiałów i może być zainstalowany w swoim docelowym miejscu zaledwie w jeden dzień. Choć został zaprojektowany jako budynek bez dostępu do sieci miejskich, można go podłączyć do sieci elektrycznej i wodnej.

Choć projekt jest niezwykle kompaktowy, ma on urocze, drewniane wnętrze oraz poziom antresoli z miejscem do spania. Opcje dodatkowe zawierają aneks kuchenny, dodatkowe łóżko-ławę, półki, stoły, piecyk opalany drewnem, a nawet zewnętrzny taras. Choć domek ma wygląd minimalistyczny i nowoczesny, jego twórcy bez wątpienia czerpali inspiracje z rustykalnych, tradycyjnych chat, do których nawiązuje też jego nazwa.

– „Artist Bothy stał się wyzwaniem projektowym – marzeniem, by stworzyć elastyczną przestrzeń, która daje poczucie bliskości z przyrodą wiejskiej okolicy, ale jednocześnie wygląda jak dom w bardziej miejskim kontekście” – wyjaśnia architekt Iain MacLeod.
– „Usiedliśmy razem, by zastanowić się jak możemy udoskonalić oryginalny projekt Inshriach Bothy i stworzyć chatę, która będzie prefabrykowana, niwelując ból głowy, jaki zwykle wiąże się ze skomplikowaną budową i instalacją, przyjmując jeszcze bardziej zasadę prostoty i funkcjonalności” – dodaje współtwórca projektu, Bobby Niven.

Wszystko wskazuje na to, że cel został osiągnięty.

Lokalizacja: Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

JOHNNY BARRINGTON