Artist Bothy

Bobby Niven Iain MacLeod Johnny Barrington
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Artist Bothy” jest kontynuacją pomysłu szkockiego artysty o nazwisku Bobby Niven oraz architekta Iaina MacLeoda. W 2011 roku połączyli oni swe siły tworząc „Bothy Project”, który miał zaoferować twórcom możliwość doświadczenia prostego życia w miejscu odległym od cywilizacji. W ten sposób powstał pierwszy zaprojektowany przez architektów szałas, który stanął w górzystym regionie północnej Szkocji. Ze względu na powodzenie projektu, artystyczno-architektoniczna para postanowiła teraz iść krok dalej tworząc kolejny szałas.

Jest prefabrykowaną, wielofunkcyjną przestrzenią, która ma łączyć właściciela z przyrodą, nie pozbawiając go jednak wszystkich wygód, jakie zapewnia cywilizacja. Domek został wykonany z ekologicznie pozyskiwanych materiałów i może być zainstalowany w swoim docelowym miejscu zaledwie w jeden dzień. Choć został zaprojektowany jako budynek bez dostępu do sieci miejskich, można go podłączyć do sieci elektrycznej i wodnej.

Choć projekt jest niezwykle kompaktowy, ma on urocze, drewniane wnętrze oraz antresolę z miejscem do spania. Opcje dodatkowe zawierają aneks kuchenny, dodatkowe łóżko-ławę, półki, stoły, piecyk opalany drewnem, a nawet zewnętrzny taras. Autorzy projektu czerpali inspiracje z rustykalnych, tradycyjnych chat, do których nawiązuje też jego nazwa. „Artist Bothy stał się wyzwaniem projektowym – marzeniem, by stworzyć elastyczną przestrzeń, która daje poczucie bliskości z przyrodą wiejskiej okolicy, ale jednocześnie wygląda jak dom w bardziej miejskim kontekście” wyjaśnia architekt Iain MacLeod.

Lokalizacja: Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Bobby Niven Iain MacLeod

Fotograf

Johnny Barrington