Asper

KADERSTUDIO KADERSTUDIO
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Funkcjonowanie w terenie, na którym jedynym celem jest stworzenie przestrzeni pod zabudowę jednorodzinną, wymaga dwojakiego podejścia.

Z jednej strony zapewnienie hojnej i wysokiej jakości przestrzeni dla mieszkańców. Z drugiej strony uznanie jakości niezabudowanej przestrzeni za ważną dla zachowania wiejskiej istoty obszaru. Percepcję pola uprawnego za domem gwarantuje dosłowne zorganizowanie działki w funkcjonalne pasy o różnych szerokościach. Zmieniając przepisy dotyczące parcelacji, wszystkie zabudowane kubatury są konsekwentnie umieszczane na pasie o szerokości 7 metrów. Następnie są przeplatane zielonymi tomami, minimalizując długość i wpływ elewacji wzdłuż ulicy.

Dom składa się z dwóch niezależnych elementów. Konstrukcja zewnętrzna utworzona przez ścianę o podwójnej wysokości z odzyskanych cegieł i 6 betonowych kolumn podtrzymujących dwuspadowy dach. Jest również wewnętrzny drewniany szkielet, który zapewnia rzeczywistą przestrzeń mieszkalną domu. Bardzo obszerna weranda, powstała dzięki różnym szerokościom obu konstrukcji. Zapewnia ona przestrzeń pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, którą można ostatecznie zamknąć, tworząc ogród zimowy. Niezależność struktur wewnętrznych i zewnętrznych zapewnia długoterminową adaptowalność planu pozwalającą na rozszerzanie, kurczenie się, zmianę lub powrót do funkcji rolniczych.

Lokalizacja: Asper, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

KADERSTUDIO