Fot. René de Wit | Arch. HILBERINKBOSCH Architecten

Drewno pozyskanez własnej działki

Kilka starych dębów zapewniło drewno na budowę warsztatu, który firma HilberinkBosch Architects zaprojektowała na działkę, gdzie znajduje się ich studio.

Fot. René de Wit | Arch. HILBERINKBOSCH Architecten

Architekci stworzyli stodołę, kiedy okazało się, że kilka stuletnich dębów, stojących na ich działce w regionie Meierij w Holandii, wymaga ścięcia. Na działce działa już studio firmy, które urządzono w odnowionym, wiejskim domu. Architekci nie chcieli sprzedawać drewna do wytwórni papieru i postanowili wykorzystać je do budowy własnej stodoły w tradycyjnym, rodzimym stylu tego regionu. „Zastępując szereg niepotrzebnych, starych szop, chcieliśmy zbudować nową stodołę z lokalnie pozyskanych materiałów, stosując tradycyjne techniki zgodne z charakterem naszej farmy”.

Fot. René de Wit | Arch. HILBERINKBOSCH Architecten

Wewnątrz powstała przestrzeń, która może być wykorzystywana jako warsztat lub miejsce spotkań. Strych znajdujący się powyżej składziku to miejsce, które otwarte jest na znajdujący się niżej warsztat. Całe drewno wykorzystane do budowy, łącznie z obiciem ścian i pokryciem dachu, pochodzi z drzew rosnących na działce oraz kłód, które pozyskano z działki sąsiedniej. Architekci starali się wykorzystać drewno na różne sposoby. Dzięki temu nowa stodoła dopasowała się idealnie do swego naturalnego otoczenia.

Fot. René de Wit | Arch. HILBERINKBOSCH Architecten

Główna konstrukcja budynku powstała z podpór i belek wyciętych z pni drzew, ciągnących się na całą długość stodoły. Konstrukcja dachu jest dwuspadowa, ale asymetryczna. Część desek pokrytych korą wykorzystano na przesłonę okna na ścianie końcowej warsztatu, która graniczy z miejscem garażowym. Na ścianach zewnętrznych zastosowano też  beton, który w połączeniu z korą tworzy ciekawą powierzchnię pasującą do drzew otaczających budynek.

Fot. René de Wit | Arch. HILBERINKBOSCH Architecten

Drewno, beton i szkło to jedyne materiały wykorzystane w tym projekcie. Duże okna zapewniają wnętrzu sporą ilość światła, jednocześnie otwierając warsztat na widoki na otaczającą go posiadłość. Drewniane słupki okienne narzucają pionowy rytm, który podkreślają też krokwie dachowe. Betonowy piecyk ustawiono przy ścianie z pionowo ułożonych desek, za którymi kryją się schody prowadzące na wyższy poziom.