Atrium Two Towers

Boq Architekti Tomas Dittrich
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Two Towers to nowoczesny dom atrium na południowych Morawach w Czechach, zaprojektowany przez Boq Architects w 2022 roku. Atrium stanowi odpowiedź na pytanie architektów – jak zbudować nowoczesny dom w małej wsi, który będzie mówił współczesnym językiem i będzie oparty na historycznej morfologii domów wiejskich?

Dom atrium

Obecny dom stanowi parafrazę wiejskiej zabudowy z podwórkiem. Jednocześnie bryła domu odpowiada stosunkowo gęstej, de facto przyszłej zabudowie jednorodzinnej w rozwijającej się części małej wsi. „Zbudowaliśmy dwie jednopiętrowe archetypowe bryły. Masy te określają przestrzeń wewnętrznego przedsionka, która jest dalej definiowana przez proste bloki. Razem tworzą zamkniętą, zwartą bryłę, którą postrzegamy jako parafrazę wiejskiej zabudowy z wewnętrznym dziedzińcem”. Domy atrialne wyróżniają się bowiem zamkniętą bryłą, wewnątrz której znajduje się ogród, czyli atrium.

„Pracujemy z gradacją przestrzeni, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Pod domem powstaje przestrzeń, która bezpośrednio łączy wewnętrzne atrium z ogrodem. Jednocześnie częściowo podpiwniczona sala zabaw i sala muzyczna otwierają się na tę przestrzeń. Wchodzimy do małej sali, z której dochodzimy do skrzyżowania. Stąd możemy wyjść przez atrium bezpośrednio do ogrodu. Albo przez korytarz do głównej części dziennej, albo z drugiej strony do prywatnego skrzydła z sypialniami”.

Przestrzeń życiowa

Linię kuchenną zaprojektowano jako wyspa. Zamiarem było pozostawienie całej przestrzeni mieszkalnej jak najbardziej otwartej, dlatego wyspę zaprojektowano tak, aby nie sięgała ziemi. Wzdłuż jednej ściany zaprojektowano wysokie urządzenia, a za nimi linię roboczą ze zlewem i płytą grzewczą. Wyspa oferuje obszerne miejsce do pracy do wspólnego gotowania z dziećmi. Gradacja przestrzeni jest najbardziej widoczna w przejściu do salonu. Otwiera się na dach i jest również poprzecznie przeszklona. To miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Telewizor nie odgrywa tutaj znaczącej roli, dlatego wkomponowano go w obszerny regał i ukryto za przesuwaną ścianką.

Materiały

Na zewnątrz na pierwszy plan wysuwają się dwa podstawowe materiały. Dwie wieże STODOŁOWE osłonięto garbowanym drewnem i pokryto metalowym pokryciem dachowym. Biały tynk z kolei zdobi bryłę łączącą.

Lokalizacja: Południowe Morawy, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA