Fot. Julie Leffell | Arch. Ariel Okin

Nowoczesny farmhousew duchu Americana

W niewielkiej miejscowości Pine Plains w stanie Nowy Jork znajduje się dom Audrey Gelman – właścicielki marki wnętrzarskiej The Six Bells. Budynek, którego historia sięga czasów sprzed wojny secesyjnej, został odnowiony w taki sposób, aby zachować swój historyczny charakter, a jednocześnie odpowiadać współczesnemu stylowi życia.

Za projekt wnętrz odpowiada nowojorska projektantka Ariel Okin, która stworzyła interpretację klasycznego amerykańskiego domu typu Shaker farmhouse – prostego, funkcjonalnego i głęboko zakorzenionego w lokalnej tradycji.

Fot. Julie Leffell | Arch. Ariel Okin

Dom inspirowany krajobrazem

Pine Plains to miejsce znane z łagodnych wzgórz, farm owiec i małych sklepów z antykami przy drogach. Gelman od pierwszej wizyty poczuła, że krajobraz tego regionu jest niezwykle wyjątkowy. Jak sama mówi, okolica przypomina „Valhallę” – spokojną, zieloną przestrzeń, która naturalnie sprzyja życiu blisko natury.

Wnętrza domu zostały zaprojektowane tak, aby nawiązywały do tego otoczenia. Wykorzystano naturalne drewno, kolory inspirowane amerykańską tradycją oraz rzemiosło Amishów. W wielu pomieszczeniach pojawiają się stare tekstylia, kołdry, ręcznie wykonane meble i antyki, które Gelman wyszukiwała zarówno w lokalnych sklepach, jak i podczas podróży.

Wnętrza pełne historii

Salon stanowi centrum domu. Zielona stolarka i duża sofa tworzą stabilną bazę kompozycji, a całość uzupełniają klasyczne tkaniny – toile, gingham i kraty. Dzięki nim wnętrze sprawia wrażenie przestrzeni, która powstawała przez lata, stopniowo wzbogacanej o kolejne elementy.

Szczególnym miejscem jest biblioteka z czerwonymi regałami w kształcie litery A. Zostały one wykonane przez poprzedniego właściciela domu – nauczyciela literatury – i kryją sekretne przejścia prowadzące do dwóch sypialni. Ten element nadaje wnętrzu nieco baśniowego charakteru i podkreśla jego nieformalny, rodzinny klimat.

Fot. Julie Leffell | Arch. Ariel Okin

Pokoje gościnne i prywatne przestrzenie

Dom posiada sześć sypialni i sześć łazienek, z których każda została zaprojektowana w nieco innym stylu. Jedna z nich została wykończona w całości w czerwono-białej tkaninie toile marki Brunschwig & Fils, zestawionej z zabytkowym łóżkiem i starymi patchworkowymi kołdrami.

Inna sypialnia jest niemal całkowicie biała, aby podkreślić charakter wiejskiego domu i wyeksponować stare drewniane belki stropowe. W jednym z pokoi projektantka połączyła elementy miejskiego stylu Audrey Gelman z bardziej tradycyjną estetyką wiejską.

Kuchnia i przestrzenie wspólne

Kuchnia została całkowicie przebudowana, ale zaprojektowano ją tak, aby wyglądała, jakby była częścią domu od zawsze. Blaty z litego drewna, historyczne kolory farb Farrow & Ball, płytki Delft oraz lampy Matilda Goad tworzą wnętrze, które jest jednocześnie funkcjonalne i pełne charakteru.

Przestrzeń ta jest także miejscem prezentacji kolekcji ceramicznych naczyń Audrey Gelman, które naturalnie wpisują się w estetykę domu.

Fot. Julie Leffell | Arch. Ariel Okin

Dom kolekcjonerki

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej realizacji jest swobodny sposób łączenia wzorów i przedmiotów. Gelman kolekcjonuje rzeczy, które ją inspirują – a dopiero później znajduje dla nich miejsce w domu.

Dzięki temu wnętrza sprawiają wrażenie autentycznych i zamieszkanych, a nie zaprojektowanych jednorazowo. To właśnie ta spontaniczność sprawia, że dom w Pine Plains jest tak przytulny.

Projekt Ariel Okin pokazuje, że historyczny farmhouse może funkcjonować w XXI wieku bez utraty swojego charakteru – pozostając miejscem, które łączy tradycję, rodzinę i codzienne życie.