Austriacka przybudówka z okiennicami ukrytymi w ścianach

firm architekten Adolf Bereuter
Partnerzy

O inspiracji

Firm Architekten powiększyła wiejski dom z dwuspadowym dachem, tworząc pasującą do niego konstrukcję obitą listwami, które zamykają się jak okiennice. nowoczesna STODOŁA stoi na wykończonym białym gipsem podwyższeniu i znajduje się w pięknej, górskiej gminie Bezau w Austrii.

Przybudówka domu o nazwie „Wünster” stała się przedłużeniem oryginalnego budynku z elewacją pokrytą gontem. Dwie formy połączył jeden, wspólny dach, który ciągnie się nad całością.  Architekci spojrzeli na klasyczne okiennice w sposób bardziej nowoczesny. Dlatego też górny poziom nowej części domu ma panele z listewek, które można podnieść do góry. Kiedy okiennice zostaną otwarte, sypialnie zalewa słońce. Mieszkańcy mogą wtedy podziwiać rozległe widoki, mając jednocześnie ochronę przed bezpośrednim słońcem, które operuje najmocniej właśnie z tej strony domu.

Przybudówka zajęła miejsce dawnej stajni, która przylegała do wiejskiego domu. Projekt architektów objął całość jedną, wspólną linią dachu oraz jasnym cokołem. W ten sposób powstał spójny budynek, który jednak wyróżnia się zdecydowaną elewacją współczesnej przybudówki. Dach rzeczywiście sprawia, że stara i nowa część tworzą jedną całość. Widać jednak wyraźnie dwie połowy, które wyróżniają się charakterystyczną elewacją. Te dwa elementy funkcjonują osobno. Każdy ma swoje własne wejście, a od środka oddzielono je ścianą. Przy wejściu do przybudówki powstała trójpoziomowa klata schodowa, która łączy wszystkie poziomy nowoczesnej STODOŁY.

Lokalizacja: Bezau, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA