Can Pardalet Baix Empordà

Sandra Tarruella Interioristas Eugeni Pons
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Ścieżki biegnące pomiędzy zielonymi wzgórzami, gotycki kościół dominujący nad starożytną kamienną wioską, sady i stajnie, wszystko to składa się na wiejski krajobraz, który istnieje do dziś. Projekt Can Pardalet został wymyślony przez pracownię Sandry Tarruela Interioristas i stworzył dom wakacyjny pasujący do wspaniałego otoczenia, w którym się znajduje – w spokojnej miejscowości Rupià – i z jednym z najpiękniejszych widoków na Baix Empordà. Położony w pięknym otoczeniu, idealnym do uprawiania turystyki rowerowej, gry w golfa, jazdy konnej, cieszenia się morzem i gastronomii.

W domu zachowały się ślady pierwotnej konstrukcji, prostego domu, który kiedyś był stajnią. Teraz, dzięki interwencji architektonicznej polegającej na wyburzeniu głównych ścian i otwarciu podwójnego sufitu w przestrzeni przeznaczonej na salon, komfort jego wnętrz jest nowy i przestronny, dobrze dostosowany do potrzeb i układu pokoi nowoczesnego domu. Interwencja w domu była wyzwaniem ze względu na stan, w jakim się znajdował. Celem było stworzenie środowiska odpowiadającego spokojowi tego miejsca, naturalnemu światłu i uczynienie widoków głównymi bohaterami przestrzeni.

Powierzchnie domu w Baix Empordà (ściany, sufity) bielono (biało-piaskowo) lub pokrywano trzciną firmy specjalizującej się w włóknach naturalnych technikami rzemieślniczymi. Ukośnie tkany sufit z trzciny tworzy wiejską atmosferę. Ma rustykalny charakter, który podkreślają podłogi z drewna dębowego. W jadalni (przylegającej do kuchni) znajduje się jasny dębowy stół z wiklinowymi krzesłami i parawanami, wydłużony mebel biegnący od jednej ściany do drugiej, dokładnie w miejscu, gdzie pierwotnie znajdował się wodopój dla zwierząt. Wykończenie sufitu cegłami w kolorze piasku i odsłoniętymi belkami bielonymi w tonacji ścian uzupełnia serię rustykalnych elementów i dużych otworów z widokiem na ogród.

Na zewnątrz, na elewacji, dobudowano pergolę z surowego drutu stalowego, na której rosną dwie rośliny pnące – bugenwilla i winorośl. W przypadku ogrodu warzywnego przestrzegano powszechnych wyborów sadzenia na tym obszarze; drzew oliwnych, migdałowców i dzikich roślin, a w dolnej części ogrodu znajduje się basen z solą, wykończony tynkiem wapiennym i płytkami ceramicznymi, otoczony drzewami oliwnymi.

Lokalizacja: Rupià, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA