Fot. Tim Van De Velde | Arch. Wenink Holtkamp Architecten

czarna stodołanawiązująca do wiejskiego otoczenia

Inspiracja dla projektu tej czarnej stodoły powstawała głównie w wyniku analiz dotyczących wiejskiej okolicy działki, na której miał stanąć dom.

Działka znajduje się około 30 metrów od drogi głównej w holenderskim miasteczku Boxtel. Z tego powodu dom stanął w jej tylnej części, gdzie otoczenie zdominowane jest przez szopy i stodoły otwarte na otaczające je krajobrazy. Projekt nawiązuje w bardzo bezpośredni sposób do swego otoczenia – zarówno pod względem koloru, kształtu, jak i zastosowanych materiałów. Czarna drewniana elewacja nawiązuje do wyglądu tradycyjnych stodół, które zwykle obijano czarnymi deskami. Z kolei dach z blachy falistej to nawiązanie do bardziej współczesnych budynków rolniczych. Odniesieniem do dawnych stodół jest także projekt rozsuwanych żaluzji. Nawiązują one do dużych przesuwnych drzwi pojawiających się w wielu tradycyjnych zabudowaniach gospodarczych.

Fot. Tim Van De Velde | Arch. Wenink Holtkamp Architecten

Różnorodność zastosowanych rozwiązań i materiałów staje się widoczna dopiero, kiedy przyjrzymy się całości z bliska. Pionowe deski na elewacji i poziome listewki żaluzji oraz blacha falista są w tym samym, czarnym kolorze. Jednak dzięki różnorodności tekstur i zastosowań absorbują i odbijają światło słoneczne w zupełnie inny sposób. W ten sposób cały projekt nie jest tylko jedną, monotonną bryłą. Zmienia się i staje się znacznie bardziej ciekawy.

Fot. Tim Van De Velde | Arch. Wenink Holtkamp Architecten

Dom ma powierzchnię 160 m2. Zaprojektowano go tak, by dopasować się do każdego „cyklu” życia. Wszystkie przestrzenie dzienne znajdują się na parterze. Mieszczą się tam dwie sypialnie z łazienkami, przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy oraz miejsce do pracy. Otwarta przestrzeń nad kuchnią i klatka schodowa wprowadza do wnętrza poranne słońce. Wnika ono do domu przez okna dachowe w ścianie wschodniej, wprowadzając energię do serca domu. Wysokie przestrzenie sprawiają też wrażenie większej przestrzeni, otwierając widok aż po sam dach. Jest to kolejna cecha charakterystyczna wielkich, holenderskich stodół.