Bauernhaus M1

CP architektur Philipp Kreidl
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Mała gmina Jois, licząca prawie 1600 mieszkańców, położona jest w Burgenlandzie nad Jeziorem Nezyderskim. Tam zespół CP-architektur przekształcił stary dom wiejski i związaną z nim dawną STODOŁĘ w wygodny, nowoczesny budynek mieszkalny dla klientów prywatnych. Projektanci przywiązywali szczególną wagę do dialogu pomiędzy starymi i nowymi elementami Bauernhaus M1. Długa działka przy skrzyżowaniu ulic otoczona jest ze wszystkich stron zabytkowym murem z kamienia łupanego, który częściowo przejmuje funkcję zewnętrznych ścian obu budynków. Równolegle do dwuspadowego, wąskiego budynku głównego, którego pokoje na parterze nachodzą na siebie jak ogniwa łańcucha, dojście stanowi szeroki na cztery metry, częściowo utwardzony pas zieleni. Prowadzi obok domu głównego i ogrodu, a kończy się przed domem bocznym – dawną STODOŁĄ – w tylnej, północnej części posesji.

Szeroko zakrojone działania modernizacyjne projektu Bauernhaus M1 widać już na zewnątrz: oprócz istniejącej lukarny budynek mieszkalny otrzymał jeszcze jedną, znacznie większą lukarnę, która wystaje ponad elewację i wyróżnia się na tle istniejącego budynku wyraźnymi konturami i okładziną z płyty z białego cementu włóknistego. Zabytkowe mury pokryto białym tynkiem, pod którym widoczne są nieregularności związane z wiekiem. Nowoczesne drewniane okna z wąskimi ramami są zlicowane z elewacją, tworząc głębokie ościeża od wewnątrz.

Bauernhaus M1: główny dom

Główny dom ma dwa wejścia wzdłuż chodnika. Architekci przenieśli salon i kuchnię do tylnej części budynku, od strony ogrodu. Pokój gościnny stanowi preludium do strony ulicy zamiast starej kuchni. Ze względu na pochyłą posesję i zróżnicowane podpiwniczenie poziom podłogi na parterze jest zróżnicowany w taki sposób, że pokoje połączone są ze sobą schodami. Częściowe piętro z sypialniami i łazienkami na poddaszu jest dostępne przez dawny wylot dymu z otwartego paleniska w „Rauchkuchl” (kuchni dymnej), w którym zainstalowano kręcone schody. Z kolei nad salonem i kuchnią widać więźbę dachową, dzięki czemu pomieszczenia te wydają się wyjątkowo przestronne. Dla planistów ważne było zachowanie elementów historycznych. Drewniany strop belkowy w dawnej kuchni został wkomponowany w przebudowę, a widoczne podpory stropowe również pozostały na swoim miejscu. Ciemne stare drewno skutecznie kontrastuje z nowymi dębowymi elementami, takimi jak okna, drzwi, podłogi i wbudowane meble.

Po zainstalowaniu dużej lukarny mieszczącej łazienkę, dach w budynku głównym został po prostu ponownie pokryty istniejącą dachówką, ponieważ poprzedni był już dodatkowo ocieplony. Istniejąca więźba dachowa została całkowicie zachowana na dachu siodłowym STODOŁY, który tradycyjnie projektowano jako dach zimny. Został on wyrównany ze starymi belkami i wyposażony w szalunki rozmieszczone w odstępach 34 cm dla dachówek. Ostatecznie poszycie dachu zostało ponownie pokryte. Dziesięcioprocentowe przezroczyste dachówki z pleksiglasu zostały wkomponowane w nieregularny rozkład. Wprowadzają światło dzienne do wysokiego pomieszczenia i tworzą specjalne efekty i refleksy na tafli wody basenu.

Bauernhaus M1: STODOŁA

Zmiany w dawnej STODOLE wydają się na pierwszy rzut oka niewielkie, biorąc pod uwagę korpus wykonany z surowo piłowanych desek modrzewiowych z otwartymi spoinami i dwuskrzydłową drewnianą bramę. Z elewacji, która została wstawiona jako antresola, wystaje jednak powlekane na czarno pudełko ze szklanym frontem. Cały budynek jest obecnie wykorzystywany jako miejsce wypoczynku: mieści się w nim basen ze strefą relaksu oraz dodatkowe pomieszczenie w wstawianym boksie. Można go prawie całkowicie otworzyć na ogród przez dużą bramę i składane okiennice przesuwne pod elementem wsuwanym. W tym celu STODOŁA została całkowicie „wypatroszona” – pozostały tylko kamienne ściany i więźba dachowa, które są widoczne. Skrzynia zaprojektowana jako „dom w domu” w konstrukcji szkieletowej obłożona jest od zewnątrz trójwarstwowymi panelami z drewna modrzewiowego. Wnętrze zostało zaprojektowane z sosny Oregon. Klimat w stylu japońskim Bauernhaus M1 tworzą minimalistyczne meble z matami.

Lokalizacja: Jois, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA