Beck Farm & Studio

Vine Architecture Studio Nicholas Worley
Partnerzy

O inspiracji

To tradycyjne gospodarstwo w Howardian Hills w North Yorkshire dramatycznie zmieniło się z biegiem czasu. Przebudowa, remont i rozbudowa budynku na dwie pracownie artystyczne i biuro to najnowszy etap jego ewolucji.

Istniejący dom gospodarczy i murowane STODOŁY były w opłakanym stanie. Poddano je renowacji, podczas gdy zgniłe STODOŁY o konstrukcji szachulcowej wymieniono. Rozbudowa stanowi nowy rozdział w historii zagrody, wprowadzając współczesny charakter do tradycyjnego języka architektury. Zdecydowano się na całkowicie przeszklony parter i solidny pierwsze piętro. Biorąc pod uwagę oddalenie i prywatność farmy, ta przezroczysta podstawa zapewnia panoramiczny widok na zatokę i krajobraz poza nią z głównych pomieszczeń mieszkalnych domu.

Na zewnątrz zaproponowano trzy charakterystyczne przestrzenie ogrodowe, które pomagają ukształtować zespół budynków, każdy o innym charakterze i widoku. Centralną przestrzeń stanowi bardziej formalny ogród, wypełniający lukę pomiędzy głównym domem a pracowniami artystycznymi i biurem. Mały ogród od strony zachodniej łączy pracownię artystyczną i pokoje gościnne. W głównym budynku natomiast znajduje się bardziej prywatny ogród od strony wschodniej.

Dom i STODOŁY są ogrzewane za pomocą gruntowych pomp ciepła. Dzięki temu pobierają minimalną ilość energii z sieci, zmniejszając całkowity ślad węglowy. Istniejący dom wymagał wzmocnienia, aby można ponownie wykorzystać wielowiekową konstrukcję z kamienia i cegły, kładąc nacisk na konserwację. Zastosowanie odzyskanego lokalnego kamienia do budowy domu i architektury krajobrazu oraz lokalnie pozyskiwanej okładziny modrzewiowej do rozbudowy oznaczało, że można było wykazać się pomysłowością w wykorzystaniu materiałów znajdujących się pod ręką.

Lokalizacja: North Yorkshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA