Fot. Cedral

Oinspiracji

Domy typu nowoczesna stodoła nie muszą być wykończone drewnem, choć wydaje się, że to ono najbardziej tu pasuje. Rynek budowlany oferuje materiały, które dają efekt drewnianej elewacji, ale drewnem nie są. Mają nad nim istotną przewagę - niepalność. Mowa o deskach i płytkach z włókno-cementu.

Włókno-cement to nowoczesny i ekologiczny materiał. Produkuje się go z włókien celulozowych, wody, piasku i cementu. Powstałe w tej technologii okładziny są bardzo wytrzymałe na trudne warunki atmosferyczne, długowieczne, a przy tym lekkie i łatwe w montażu. Ich ogromną zaletą jest niepalność. Cedral oferuje deski lub płytki elewacyjne z włókno-cementu.

Fot. Cedral

Dla własnegobezpieczeństwa

Już na etapie projektu trzeba zadbać nie tylko o funkcjonalność domu, komfort mieszkania w nim, ale i o bezpieczeństwo. Pierwsze skojarzenie to ochrona przed włamaniem. Jednak bezpieczeństwo to także zapobieganie pożarom. Materiały budowlane mają tu niebagatelny wpływ. 

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej, pożary domów to najczęściej skutek nieuwagi człowieka. Dlatego zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” (w tym wypadku gasić), należy wybierać materiały niepalne, gdzie to tylko możliwe.

Elewacje i dachy tworzą warstwę ochronną domu, więc ich odporność na ogień jest znacząca dla bezpieczeństwa. Powinny być przebadane pod kątem bezpieczeństwa pożarowego i zakwalifikowane do odpowiednich klas reakcji na ogień. W Polsce przeprowadza się badania na podstawie normy PN-EN 13501-1:2019-02 (polska wersja normy europejskiej o tym samym numerze). 

Fot. Cedral

Reakcja naogień

Według Europejskiej Klasyfikacji Reakcji Na Ogień materiały budowlane kwalifikuje się do jednej z siedmiu klas – od A1 do F. Najwyższa to klasa A. Określa produkty, które się nie palą i nie przyczyniają do rozwoju pożaru. Najniższą klasę F mają produkty niespełniające żadnych wymagań przeciwpożarowych.

O czym dokładnie informuje klasyfikacja ogniowa?

  • czy dany materiał się zapala,
  • czy dymi,
  • czy wydziela płonące krople.
Fot. Cedral

Niepalnywkłókno-cement

Materiały elewacyjne Cedral z włókno-cementu spełniają wymagania klasyfikacji ogniowej A2-s1, d0. Co dokładnie oznaczają te litery i cyfry?

Gwałtowne rozprzestrzenianie się ognia wraz ze skokowym wzrostem temperatury nazywa się rozgorzeniem. Tę cechę materiałów bada się podczas testów RCT (metoda Room Corner Test). Klasa A2 oznacza materiały budowlane niepalne, niepowodujące rozgorzenia, o minimalnej wartości ciepła spalania.

Kolejny element oznaczenia klasy reakcji na ogień mówi o dymie. Nie tylko same płomienie stanowią zagrożenie dla życia. Dużym niebezpieczeństwem jest też sam dym, zawarte w nim toksyny oraz związana z tym mniejsza ilość tlenu w powietrzu. Dym zmniejsza także widoczność, utrudnia oddychanie i wydłuża czas ewakuacji. Nie płomienie a właśnie dym często powoduje śmierć ofiar pożarów. Wytwarzanie dymu określają trzy klasy, z których najwyższą jest s1, oznaczająca że w przypadku pożaru praktycznie nie ma dymu.

Ostatni element oznaczenia omawia płonące krople, jakie mogą się tworzyć podczas pożaru, a które powodują silne oparzenia, a także rozprzestrzeniają pożar. W przypadku oznaczenia d0 intensywność wytwarzania płonących kropli mówi jedno - brak płonących kropli. 

Klasyfikacja ogniowa materiałów z włókno-cementu Cedral A2-s1, d0 oznacza w skrócie, że są one niepalne, a w kontakcie z ogniem nie wytwarzają ani dymu, ani płonących kropli. Dbając o stosowane rozwiązania i wykorzystane podczas budowy materiały możemy znaczącą wpłynąć na bezpieczeństwo naszego domu i naszych najbliższych.