Black Butte House

Woofter Architecture Jeremy Bittermann
Partnerzy

O inspiracji

Rodzina Billa Cornoga ma długą historię związaną z Black Butte Ranch, społecznością w środkowym Oregonie. Pod koniec lat 70. ojciec Cornoga zbudował jeden z pierwszych domów na ranczu. Po jego śmierci rodzina sprzedała nieruchomość. W kolejnych latach rodzina nadal regularnie odwiedzała tę okolicę na wesela, wakacje i spotkania rodzinne. „Myślę, że po sprzedaży pierwszego domu jednym z celów Billa był zakup pewnego dnia domu przy Black Butte” – mówi architekt Miles Woofter, założyciel Woofter Architecture. Woofter jest szwagrem Cornoga, a kiedy w 2006 roku Cornog i jego żona Leslie znaleźli dom, którego szukał, firma Wooftera przeprowadziła remont.

Konieczne zmiany

Pomimo fantastycznej lokalizacji, przed przebudową „naprawdę nie zdawałeś sobie sprawy ze wspaniałości tego miejsca” – mówi Woofter. Rodzina Cornog zaczęła od renowacji kuchni i wymiany dachu. W miarę rozwoju procesu projektowania zidentyfikowano więcej obszarów wymagających ulepszeń, takich jak kolejność wejść, co nie dobrze komponowało się z resztą domu. „Sekwencja nie pasowała do domu i widoków” – mówi Woofter. Zmiany dokonano poprzez utworzenie określonego zewnętrznego dziedzińca wejściowego, zadaszonej werandy z miejscami do siedzenia i przeszklonego przedsionka wejściowego.

Bez szkody dla historii

„Przede wszystkim byliśmy podekscytowani, ale też baliśmy się, ponieważ dom miał bogatą historię rodzinną i miał naprawdę mocne fundamenty” – mówi Bolch. „Miał naprawdę wspaniałe cechy, które chcieliśmy zachować i nie chcieliśmy wyrządzić żadnej szkody. Dlatego chcieliśmy być bardzo wrażliwi na szansę, ale nie zepsuć jej”. Zgodnie z tą prośbą firma przeprojektowała plan piętra o powierzchni 120 metrów kwadratowych, a większość dodatkowej powierzchni przeznaczono na nowe skrzydło z kuchnią i jadalnią. Do apartamentu głównego dodano także nowe biuro, które tworzy przestrzeń do pracy oddzieloną od aktywności stref socjalnych. Układ dodatkowo zmodyfikowano, aby poprawić ogólny przepływ.

Kluczowym celem było lepsze połączenie domu z widokami. Aby to osiągnąć, zespół użył dużej ilości szkła i stworzył odrębne strefy zewnętrzne wokół domu, w tym dziedziniec wejściowy, taras śniadaniowy i nowy taras otaczający północno-zachodni róg. Dodatkowa przestrzeń w dużym pomieszczeniu i nowe przeszklenie, teraz po obu stronach, tworzą silniejsze połączenie z otoczeniem.

Lokalizacja: Black Butte Ranch, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA