Fot. James Morris | Arch. David Connor Design, Kate Darby Architects

Zachowanie XVIII-wiecznej chatyi stworzenie nowoczesnego domu oraz pracowni

Projekt obejmował ochronę ruiny XVIII-wiecznej chaty i budowę nowoczesnego domu wraz z pracownią. Zamiast remontować 300-letni budynek, postanowiono go zachować w jego obecnym stanie, włączając w to zniszczone belki, martwe bluszcze, ptasie gniazda, pajęczyny i kurz.  

Chata została zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi dzięki nowoczesnej, wysokowydajnej osłonie zewnętrznej, tworzącej podwójne ściany, okna i dachy – stare i nowe. Przestrzeń została zaprojektowana jako funkcjonalna pracownia z możliwością przekształcenia w przyszłości w dom z trzema sypialniami i dwoma łazienkami.

Fot. James Morris | Arch. David Connor Design, Kate Darby Architects

Metoda konstrukcji  

Najpierw wzniesiono stalową ramę portalową nad ruiną. Następnie została ona wypełniona drewnem, pokryta płytą OSB, zaizolowana i opakowana w wodoodporną membranę. Wnętrze obudowano czarną blachą falistą, co nadało całości surowy i nowoczesny charakter.  

 
Fot. James Morris | Arch. David Connor Design, Kate Darby Architects

Zrównoważony rozwój  

Nowa osłona zewnętrzna charakteryzuje się wysoką izolacyjnością i szczelnością powietrzną. Okna nowoczesnej stodoły są podwójnie i potrójnie oszklone. Ogrzewanie zapewniają dwa nowoczesne piece na drewno, a paliwo pochodzi z pobliskiego lasu. Energia elektryczna dostarczana jest przez panele fotowoltaiczne na południowym dachu. Dodatkowo, 100 metrów rur wypełnionych glikolem pod blachą falistą działa jako kolektor słoneczny, dostarczając ciepłą wodę latem.