Black House

Robot3 Studio
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Projekt o nazwie “Black House”, czyli „Czarny dom”, znajduje się w wiosce w rejonie Pekinu. Jego nazwa nawiązuje do wiersza popularnej w Chinach pisarki Su Shi. Oryginalny budynek zaprojektowany przez architektów Robot3 Studio stanął w pięknym otoczeniu drzew owocowych z widokiem na bezkresne równiny i piętrzące się w oddali góry.

Czarny dom ma powierzchnię zaledwie 16 m² i pełni funkcję tymczasowego schronienia dla pracowników pielęgnujących rosnące tu drzewa owocowe, ale udostępniany jest także turystom, którzy wędrują po okolicy. Ze względu na swe podstawowe funkcje – ochronę przed deszcze i wiatrem, architekci kierowali się głównie jedną rzeczą: jak zminimalizować wpływ budynku na otoczenie, jednocześnie upraszczając maksymalnie proces budowy.

Górna część domu tworzy szaro-czarną konstrukcję w kształcie trójkąta, którą obłożono wodoodpornym linoleum. W ten sposób powstała płaszczyzna trapezu, która dodatkowo urozmaicono przez nałożenie w przestrzeni dwóch trójkątnych bloków, które umieszczono na palach, ograniczając ingerencję w sam teren. Wnętrze zapewnia wymagane funkcje użytkowe, a wejście do domu tworzy kładka, która biegnie od stuletniego drzewa kaki.

Pomimo prostych założeń projekt odbiega od klasycznego minimalizmu. Patrząc z jednej strony, trudno odgadnąć, co znajduje się z drugiej. Dodatkowo w płaszczyźnie dachu umieszczono duże, boczne okno, które skierowane jest w kierunku wschodnio-południowym. Z kolei od strony południowo-zachodniej domek otwiera się na okolicę trójkątnym przeszkleniem, wprowadzającym do środka sporą ilość naturalnego światła.

Aby zminimalizować wpływ na środowisko, cały dom został nieco podniesiony, a pod podłogą z czasem znowu pojawi się naturalna roślinność.

Lokalizacja: Pekin, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt