Fot. Benjamin Benschneider | Arch. DeForest Architects

Przemyślana metamorfozaceglanej rezydencji

Kompleksowa przebudowa nadała drugie życie ceglanej rezydencji, wprowadzając do niej nowoczesną wrażliwość i otwierając ją na otaczający krajobraz. Dom, wcześniej przestarzały, ciemny i zamknięty na ogród oraz jezioro, stał się jasną, przestronną i funkcjonalną przestrzenią mieszkalną. Projekt, przypominający estetykę nowoczesnej stodoły, został stworzony z myślą o dwójce miłośników książek, oferując bibliotekę domową, regały na książki i przytulne kąciki do czytania rozmieszczone w całym domu.

Fot. Benjamin Benschneider | Arch. DeForest Architects

Nowoczesne elementy – stalowe okna, drzwi i odkryta konstrukcja – zastąpiły ciężkie, zamknięte formy, które wcześniej ograniczały dostęp światła dziennego. Na głównym piętrze usunięto masywne ściany działowe, zastępując je stalowymi belkami i otwartymi regałami, co połączyło kuchnię, jadalnię, salon i hol wejściowy w jedną spójną przestrzeń. Sztuczne belki sufitowe usunięto, rozświetlając salon i podkreślając wysokość wnętrza. Nieforemny ogród zimowy zastąpiono eleganckim, nowoczesnym pawilonem ze szkła i stali. Dzięki dużym przeszkleniom i stalowym drzwiom przesuwnym, przestrzeń ta otwiera się na nowy taras z kamienia naturalnego, z widokiem na jezioro.

Fot. Benjamin Benschneider | Arch. DeForest Architects

Wzdłuż klatki schodowej rozmieszczono trzy kondygnacje regałów, zawieszonych od parteru aż po dach. Zawierają książki, rodzinne przepisy, cytaty literackie i osobiste notatki wybrane przez siedemnaście osób z rodziny. Schody wykonano z dębowych stopni, stalowych konstrukcji i czernionej stali, co nadaje im lekkości i nowoczesnego charakteru. Te same elementy konstrukcyjne pojawiają się także w innych częściach domu – przy wejściu i w altanie.

Fot. Benjamin Benschneider | Arch. DeForest Architects

Wnętrze domu łączy nowoczesny design z tradycyjnymi materiałami. Minimalistyczne stalowe ramy okienne i drzwi tworzą kontrast dla zabytkowej cegły. Podłogi z białego dębu, naturalny kamień, stonowane kolory ścian i drewniane meble zapewniają spójność i przytulność. Dom urządzono z wyczuciem – od współczesnych mebli, przez kolekcje ceramiki, po miniaturowe krzesła i skrzynie o sentymentalnym znaczeniu.

Fot. Benjamin Benschneider | Arch. DeForest Architects

Na drugim piętrze znajduje się główny apartament, sypialnia gościnna oraz dwa domowe biura. Łazienka została całkowicie przeprojektowana – teraz kąpiel w eleganckiej wannie odbywa się z widokiem na jezioro, a światło zalewa pomieszczenie przez wielkie okna. W sypialni stworzono przytulną wnękę do czytania. Biura domowników znajdują się jedno nad drugim – jedno ma słoneczny wykusz, drugie otwiera się francuskimi drzwiami na prywatny dziedziniec ogrodowy. To harmonijne połączenie architektury współczesnej, miłości do książek i kontaktu z naturą tworzy miejsce pełne światła, spokoju i inspiracji – idealne do życia, pracy i relaksu.