Book House

DeForest Architects Benjamin Benschneider
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Przebudowa całego domu wniosła nowe życie i nowoczesną wrażliwość do ceglanej rezydencji. Była przestarzała, ciemna i odłączona od ogrodu i widoku na jezioro. Zaprojektowany dla dwóch miłośników książek Book House, zawiera ogrom półek na książki i przytulnych miejsc do siedzenia w całym domu.

Widok w cenie

Nowoczesne detale uzupełniają tradycyjne elementy. Stalowe okna, drzwi i wyeksponowana konstrukcja otwierają natomiast ponure niegdyś wnętrze na światło i widok na jezioro. Na głównym piętrze ciężkie gipsowe ściany między wejściem, kuchnią, jadalnią i salonem zastąpiono stalowymi belkami i otwartymi regałami na książki. Usunięto sztuczne belki, aby rozjaśnić sufit w salonie. Podobnie, niezgrabny dodatek do ogrodu zimowego zastąpiono elegancką bryłą szklaną otoczoną z trzech stron stalowymi drzwiami. Otwierają one pokój na nowy taras z błękitnego kamienia.

Książki w każdym pomieszczeniu

Przy głównych schodach znajduje się ciąg regałów. Zawieszono je na wszystkie trzy piętra. Zawierają ulubione pisma – od rodzinnych przepisów po cytaty z literatury po Yogi Berra. Wszystko wybrane przez siedemnastu członków dalszej rodziny. Same schody składają się ze smukłej, poczerniałej stalowej poręczy, dębowych stopni i stalowych profili konstrukcyjnych. Wykorzystywanych również w innych miejscach do otwierania ścian i tworzenia altany wejściowej.

Paleta wnętrz to dialog starego z nowym. Minimalistyczne stalowe okna i drzwi stanowią kontrapunkt dla ciężkiego muru z cegły i maksymalizują światło i widoki. Podłogi z białego dębu, szafki i drzwi wewnętrzne łączą się z naturalnym kamieniem i neutralnymi kolorami farb, tworząc poczucie spokoju i ciągłości. Klasyczne, nowoczesne meble zaskakująco dobrze zadomowiły się w domu, podobnie jak eklektyczne kolekcje ceramiki, miniaturowe krzesła i drewniane skrzynie właścicieli. Drugie piętro obejmuje główny apartament, sypialnię gościnną i biuro. Tam, gdzie poprzedni dodatek łazienkowy odwrócił się od widoku na jezioro, główny apartament cieszy się teraz wspaniałymi widokami. Światło zalewa główną łazienkę i jej elegancką wannę. Wnęka przy głównej sypialni zapewnia przytulne miejsce do czytania przed pójściem spać. Poszczególne biura właścicieli są ułożone jedno nad drugim i oba wychodzą na prywatny dziedziniec ogrodowy. Jedno biuro ma nasłoneczniony wykusz; druga, para francuskich drzwi, które otwierają się na ogród.

Lokalizacja: Seattle, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA