Bottor Cottage

VESP Architects
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Bottor Cottage zakładał remont i rozbudowę gruzińskiej posiadłości położonej w lesie o powierzchni 1,62 ha w południowym Dartmoor. Chata była wcześniej nieestetycznie rozbudowywana i popadła w całkowitą ruinę. Klienci pracowni VESP Architects kupili nieruchomość na aukcji i zwrócili się do architektów z propozycją przywrócenia domku do życia.

Pierwszą decyzją architektów było usunięcie źle pomyślanych dobudówek z tyłu i umożliwienie domowi o odpowiednich proporcjach „oddychania”. Drugą decyzją było naśladowanie proporcji domu za pomocą nowej, współczesnej dobudówki, ustawionej na tyłach posiadłości i połączonej lekkim przeszklonym łącznikiem. Odrestaurowano formalne pomieszczenia domku i odsłonięto belki dachowe, a nowa rozbudowa zapewniła nowoczesne, otwarte pomieszczenia i wysoce przeszklone pomieszczenia.

Dobudowa pokryta jest modrzewiem syberyjskim firmy Brunel, ma dach ze stali malowanej proszkowo i wykorzystuje wysokowydajne przeszklenie. Doskonałe wyczucie stylu klienta dodało charakteru i różnorodności każdej przestrzeni wewnętrznej, a zastosowanie w całym pomieszczeniu płytek porcelanowych z kamienia mandaryńskiego okazało się wielkim sukcesem. Ogrody i otaczający je krajobraz, które tak doskonale łączą ten georgiański dom z leśnym otoczeniem, zostały zaprojektowane przez Alice Blount.

Lokalizacja: Dartmoor, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA