Broadview Residence

KO Architecture Sozinho Imagery
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy przyszedł czas na budowę domu małżeństwo z Seattle wiedziało, że potrzebuje prostego, ale elastycznego projektu. Wyzwaniem było zaspokojenie ich potrzeb w zakresie jakości powierzchni oraz trudne zadanie budowania w ramach budżetu.

Minimalistyczna estetyka

Rozwiązanie koncentruje się na czterech kluczowych obszarach. Każdy z nich odzwierciedla podstawowy sposób, w jaki klienci chcą żyć i reagować na warunki środowiskowe północno-zachodniego Pacyfiku. Należą do nich: dziedziniec od strony południowej, równe znaczenie przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, preferowanie światła rozproszonego i pośredniego oraz pragnienie elementarnych form, które podkreślają sekwencje przestrzeni. Ograniczenia projektowe doprowadziły do minimalistycznej estetyki, która opierała się na prostych formach i nacisku na maksymalne wykorzystanie każdej przestrzeni.

Działka jest płaska i optymalnie przystosowana do ekspozycji południowej. Dom o powierzchni 227 metrów kwadratowych składa się z trzech prostych części. Długi prostokątny, dwupiętrowy budynek z dwuspadowym dachem po północnej stronie posiadłości oraz dwa małe parterowe budynki – jeden mieści kuchnię i jadalnię, drugi to szopa magazynowa – które podpórki pod książki znajdują się na południowym krańcu strona. Otwarta przestrzeń między strukturami jednoczy struktury. Zgodnie z minimalistyczną koncepcją dobrano kompozycję materiałów yin-yang. Drewno na zewnątrz wykończono naturalną czarną smołą sosnową, aby uzyskać szorstkie wykończenie. Wewnątrz dominują gładkie, pomalowane na biało ściany i panele. Dzięki temu wnętrza są jasne i radosne nawet w najciemniejsze dni w Seattle. Akcenty ze stali równoważą główne materiały.

Dwufunkcyjne pokoje

Wejście do domu znajduje się w szczelinie między parterową strukturą magazynową a dwukondygnacyjną bryłą. Ścieżka, która zawiera kilka zakrętów i przebłyski wewnętrznego dziedzińca, w końcu prowadzi gości do drzwi wejściowych. Wewnątrz pokój rodzinny służy również jako sala kinowa z wbudowanym systemem dźwiękowym do oglądania filmów. Pokoje dwufunkcyjne są normą, z pokojem gościnnym pełniącym jednocześnie funkcję sali do ćwiczeń. W innym natomiast obszarze system przesuwnych ścian z orzecha i szkła otwiera się, tworząc dwa pokoje do rękodzieła. Kuchnia i jadalnia przypominają pawilon, z płaskim dachem. Wydaje się on unosić nad przestrzenią. Składane okna otwierają kuchnię na prywatny dziedziniec z częścią wypoczynkową i ogrodem kuchennym.

Z myślą o przyszłości

Funkcje, takie jak szerokie drzwi i bezprogowa kabina prysznicowa dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, pomagają zabezpieczyć dom na przyszłość. Elastyczna przestrzeń o powierzchni 74 metrów kwadratowych, obecnie wykorzystywana jest jako studio fotograficzne. Może jednak zostać przekształcona w dodatkową jednostkę mieszkalną. Okna wyposażono w szyby niskoemisyjne, aby zmaksymalizować naturalne światło i zminimalizować straty energii. Na dachu znajduje się system fotowoltaiczny. Zastosowane materiały wybrano ze względu na ich niewielki wpływ na uderzenia i długotrwałą trwałość.

Lokalizacja: Seattle, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA