Budownictwo modułowe od WestaTre

Westa Tre Domy modułowe

Partnerzy

O inspiracji

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce sięga już prawie 5 mld zł, a do wzrostu zainteresowania tą alternatywną metodą z pewnością przyczynia się coraz większa świadomość ekologiczna konsumentów. Jakie jeszcze korzyści niosą domy modułowe oraz co sprawia, że wśród wielu dostępnych modeli i projektów, to nowoczesne STODOŁY ciągle cieszą się największą popularnością? Zapraszamy na przegląd budowlanych trendów z firmą WestaTre, wiodącym producentem domów modułowych na konstrukcji drewnianej, korzystającej ze sprawdzonych systemów STEICO.

Tradycyjna STODOŁA w nowoczesnej odsłonie

Tradycyjne STODOŁY, od wieków obecne w krajobrazie wiejskim, były symbolem prostoty i funkcjonalności. Dzisiaj te struktury przechodzą transformację, stając się inspiracją dla nowoczesnego budownictwa. Co sprawiło, że te budynki, pełniące niegdyś funkcję przechowalni dla plonów oraz zwierząt, tak silnie wpływają na współczesne budownictwo mieszkalne?

Nowoczesne STODOŁY rzeczywiście dominują w zamówieniach naszych klientów. Mały model GRAN i rodzinny UTEN to najczęściej wybierane projekty. Z czego wynika ich popularność? Myślę, że ich największą zaletą jest właśnie połączenie tradycyjnych konstrukcji, wzbogaconych nowoczesne elementy, takie jak otwarte przestrzenie, duże przeszklenia, i minimalistyczny design – wyjaśnia Karolina Michta, Dyrektor Marketingu i HR w WestaTre Sp. z o.o. – Są one dowodem, jak można harmonijnie połączyć tradycyjne materiały, takie jak drewno, z nowoczesnymi technologiami i trendami w architekturze.

Nowoczesne STODOŁY często wykorzystują materiały ekologiczne i odnawialne, takie jak drewno, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Ich projektowanie i budowa biorą pod uwagę wpływ na środowisko, minimalizując ślad węglowy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii izolacyjnych i projektowaniu z myślą o wykorzystaniu naturalnego światła, są one energooszczędne, co z kolei przekłada się na niższe koszty utrzymania.

Kluczowym elementem nowoczesnych STODÓŁ jest ich otwarta przestrzeń. Bez wewnętrznych ścian, pomieszczenia płynnie przechodzą w siebie, tworząc wielofunkcyjne obszary, które mogą być dostosowane do różnych potrzeb i stylów życia. Duże okna i przeszklenia nie tylko zapewniają doskonałe doświetlenie, ale także umożliwiają mieszkańcom bliski kontakt z otaczającą naturą, co jest nieocenione dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Czy te zalety przekładają się na dostrzegalny wzrost sprzedaży domów modułowych?

Budownictwo modułowe a świadomość konsumentów

Chociaż zainteresowanie produkcją domów w warunkach fabrycznych jest coraz większe, w Polsce ta dynamika wzrostu jest dużo niższa niż za granicą, gdzie budownictwo modułowe obejmuje nie tylko domy mieszkalne, ale również szkoły, biurowce, a nawet szpitale. Niemcy, Finlandia, Norwegia i Wielka Brytania sięgają po tę technologię od lat, stawiając w ten sposób budynki wielorodzinne, hotele czy domy senioralne. Nie oznacza to jednak, że polskie firmy produkcyjne pozostają w tyle, jeśli chodzi o technologie. Przeciwnie, to polscy producenci w dużej mierze eksportują domy modułowe na rynki zagraniczne. Co sprawia, że mając tak dobrze wykwalifikowanych ekspertów w tej dziedzinie, największym rynkiem zbytu nadal są kraje zachodnie?

W Polsce dominuje tradycyjne podejście do budownictwa, ale widzimy powolną zmianę tej tendencji – mówi Mateusz Kapusta, Dyrektor Sprzedaży w WestaTre Sp. z o.o. – Domy modułowe nie kojarzą się już z kontenerami, a konsumenci i inwestorzy dostrzegają korzyści, związane z bezpieczeństwem, trwałością takich domów, a przede wszystkim korzyści, jakie budownictwo prefabrykowane oferuje naszej planecie.

To ostatnie zagadnienie było ważnym punktem dyskusji podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023. Zgromadzeni eksperci w budownictwie modułowym dostrzegli wręcz nadzieję na zieloną przyszłość i ważny element realizowania strategii Europejskiego Zielonego Ładu, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery netto.

Budownictwo modułowe przyczynia się do tego ambitnego celu na kilka kluczowych sposobów. Po pierwsze, proces prefabrykacji, który odbywa się w kontrolowanych warunkach fabrycznych, znacznie ogranicza marnotrawstwo materiałów i energii, co jest częstym problemem w tradycyjnym budownictwie. Ponadto, transport gotowych modułów na miejsce budowy redukuje liczbę potrzebnych przewozów, co przekłada się na mniejszą emisję spalin.

Dodatkowo, domy modułowe często wykorzystują materiały o niskim śladzie węglowym, takie jak certyfikowane drewno, które nie tylko pochłania CO2 podczas wzrostu, ale jest także materiałem trwałym i odnawialnym. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami izolacyjnymi i systemami energooszczędnymi, domy te mogą znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię, co jest kluczowe w dążeniu do neutralności klimatycznej.

W efekcie, budownictwo modułowe staje się nie tylko ekonomiczną i efektywną metodą budowy, ale także strategicznym elementem w walce z globalnym ociepleniem, oferując realne rozwiązania w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i ochrony naszej planety.

Misja WestaTre w budowaniu świadomości konsumentów i inwestorów

Eksperci firmy WestaTre nie ukrywają, że znaczącym elementem misji firmy jest doprowadzenie do zmiany w postrzeganiu domów modułowych i procesu stawiania inwestycji. Priorytetem jest zapewnienie stabilnych cen, wysokiej jakości i terminowości dostaw, aby Klienci mieli pewność, że podjęli słuszny wybór, dokonując trafnej inwestycji.

Prefabrykacja oferuje bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o zapewnienie jakości końcowego produktu – wyjaśnia Adrian Jankiewicz, Kierownik Produkcji w WestaTre Sp. z o.o. – Już na etapie produkcji jesteśmy w stanie zapewnić najlepsze parametry każdego elementu budowlanego, weryfikować ich funkcjonalność, prowadząc ścisłą kontrolę jakości w każdym momencie procesu produkcyjnego. W przypadku tradycyjnego budownictwa byłoby to niemożliwe do przeprowadzenia.

Równie istotny jest sam montaż domu na miejscu inwestycji. Firma WestaTre zajmuje się logistyką i transportem, zapewniając bezpieczne przewiezienie elementów konstrukcyjnych na miejsce, a w przypadku wyjazdów zagranicznych zapewnia pełną obsługę logistyczną, związaną z wymogami celnymi, przepisami drogowymi oraz innymi procedurami. Ale to nie wszystko. Jak podkreśla Mariusz Kozłowski, Koordynator Projektów, WestaTre poradzi sobie również w trudnych warunkach związanych z ukształtowaniem terenu czy klimatem:

Mamy doświadczenie w stawianiu domów modułowych w różnych warunkach geograficznych i klimatycznych, w tym na obszarach wiejskich, w górach, na terenach zurbanizowanych, nad morzem czy w innych trudno dostępnych miejscach. Szczególnie bliskie są nam tereny górskie, bo właśnie tam powstało najwięcej naszych nowoczesnych STODÓŁ.

I nic dziwnego, bo właśnie w górskich krajobrazach przeszklenia i architektura nowoczesnej stodoły zdają się najlepiej współgrać z otoczeniem. Jeśli i Ty marzysz o takim rozwiązaniu dla swojej rodziny lub jako inwestycję pod wynajem, WestaTre to producent, który pomoże Ci to marzenie zrealizować. Wystarczy, że skontaktujesz się z wybranym doradcą, a otrzymasz wsparcie już na etapie zakupu działki i dopełnienia wszelkich formalności związanych z budową domu. Nie czekaj, już dzisiaj zacznij tworzyć przestrzeń, która jest nie tylko piękna, ale także odpowiada na współczesne wyzwania ekologiczne.

Więcej o firmie WestaTre przeczytacie w zakładce na naszej stronie. Zachęcamy również do śledzenia ich codzienności na Facebooku oraz Instagramie.