Can Daudor

Aramé Studio Del Rio Bani
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Can Daudor przekształcił starą stodołę w dom jednorodzinny. To przestrzeń do życia domowego i pracy, która będzie służyć jako wsparcie dla różnych zadań nowego gospodarstwa.

Kompleks „Masia de Can Perpinyà”, zbudowany w XVIII wieku, przez 200 lat był przeznaczony do eksploatacji rolnej i hodowlanej. W 2000 roku dom został opuszczony, a 20 lat później nowe pokolenia rodziny postanowiły założyć hodowlę koni.

Can Daudor jest zorganizowany na dwóch piętrach z różnymi wejściami – wejściem domowym oraz roboczym. Dwa piętra są połączone otwartą klatką schodową, która umożliwia stałą wizualną relację między nimi. Jest to jedyny punkt domu, w którym można ocenić kubaturę jako całość. Główne piętro jest przedstawione jako ciągła i wyartykułowana przestrzeń, wizualnie połączona z otaczającym krajobrazem poprzez duże otwory, niektóre wcześniej już istniejące, a niektóre nowe. Kominek odgrywa kluczową rolę w przestrzeni mieszkalnej, sytuując się w środku ciężkości, celebrując ogień jako prymitywny element generujący życie wokół.

Lokalizacja: Ribes de Freser, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA