Casa 4 Aguas

Viento Norte Matias Riveros
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Casa 4 Aguas to dom jednorodzinny położony w wiejskim sektorze Puerto Varas. Działka ma wyraźne wzniesienie, które w najwyższym punkcie osiąga widok na wulkan Calbuco i jezioro Llanquihue. Projekt dostosowuje się do zbocza i obejmuje widoki na jezioro i wulkan. Aby to osiągnąć, zastosowania domu są podzielone według pięter.

Na pierwszym piętrze, w dolnej części działki, ulokowano dojazd i miejsca parkingowe wraz z miejscem na grilla, które integruje się bezpośrednio z naturalnym poziomem działki. W ten sposób uzyskano elastyczny obieg odwiedzających i dostęp chroniony przed deszczem. Piętro znajduje się nad wejściem do Casa 4 Aguas, tworząc zadaszoną przestrzeń wejścia. Ten główny poziom, którego proporcje są dość wydłużone, spoczywa w najwyższym punkcie działki, dlatego parter mieści się na poziomie naturalnym, podczas gdy piętro pełni rolę osłony dla parteru. Sypialnie, kuchnia, salon, jadalnia, pralnia i łazienki znajdują się na piętrze. Ta gra poziomów, dodana do dużego północno-wschodniego okna, pozwala na uprzywilejowany widok na wulkan Calbuco na wysokości wierzchołków drzew. Wreszcie, na drugim piętrze znajduje się otwarta antresola z widokiem na główną przestrzeń Casa 4 Aguas.

O charakterystycznym kształcie dachów decyduje funkcjonalność. Każdy z dwoma dwuspadowymi dachami, mniejszy dla najbardziej intymnej części sypialni oraz większy i wyższy, który mieści przestrzenie wspólne i antresolę. Materialność domu kontrastuje ze współczesną stalową konstrukcją, niezbędną do osiągnięcia zadaszonego parkingu i utrzymania dużej objętości, w połączeniu z tradycyjną drewnianą konstrukcją tego obszaru.

Lokalizacja: Puerto Varas, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA