Casa A

  O inspiracji

  Architektura ma zdolność usytuowania nas w jakiejś przestrzeni; sprawia, że miejsce staje się możliwe do zamieszkania. Na wiele sposobów staje się najpotężniejszym narzędziem, jakie posiada człowiek, pozwalając mu nawiązać kontakt z otoczeniem i środowiskiem naturalnym.
  W miejscach z imponującym krajobrazem architektura podkreśla ogrom przyrody i działa tak, by ludzie mogli – choć z pewnej odległości – absorbować to, co ich otacza. Tylko dzięki architekturze jesteśmy w stanie oswoić jakieś miejsce i w nim zamieszkać.”Takimi właśnie słowami architekci z firmy Metodo rozpoczynają opis tego projektu. Dom o prostej nazwie „A” stanął nad meksykańskim jeziorem dokładnie po to, by „oswoić” swoje otoczenie i dać ludziom możliwość zamieszkania w tak niezwykłym miejscu.
  Konstrukcja w kształcie litery „A” została wykorzystana do granic swych możliwości. Miała ona stać się widoczna w każdym miejscu w domu i miała być symbolem funkcjonalności i spójności tego budynku.
  Wilgotny klimat oraz piękne widoki od strony północnej sprawiły, że architekci szukali słońca z każdej innej strony. Stworzyli boczne balkony, które są jak pokład łodzi, odbijając promienie słoneczne rankiem i wieczorem.
  Mieszanina naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno, w połączeniu ze stalą i szkłem pomaga tworzyć przestronne pomieszczenia o ciepłym i nowoczesnym charakterze.
  Dom “A” to budynek opierający się na nowoczesnym koncepcie, ale oparty na lokalnych technikach budowlanych i materiałach. To bardzo racjonalna stalowa konstrukcja, którą przystosowano do miejscowych technik, produktów i potrzeb.

  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Partner