Casa Aguantao na chilijskim półwyspie Rilán

Guillermo Acuña Arquitectos Asociados Cristóbal Palma
Partnerzy

O inspiracji

Studio Guillermo Acuña Arquitectos Asociados  z Santiago stworzyło nietypowy dom, który składa się z dwóch bliźniaczych form, z daleka przypominających szopy. Budynek Casa Aguantao stoi w pobliżu oceanu w Chile, a uniesione nad ziemią konstrukcje przykryto blachą falistą, która podkreśla ich wiejski charakter.

Dom stoi na nierównym skraju półwyspu Rilán, który jest częścią archipelagu Chiloé. Dwa metalowe dachy wychodzą ponad przeszklone ściany i zewnętrzne tarasy, zapewniając osłonę przed mocno operującym tu słońcem, silnymi wiatrami i gwałtownymi burzami, które często przychodzą od zachodu.Surowe panele dachowe Instapanel PV4 zostały wyprodukowane przez chilijską firmę Citanc, która wykorzystuje materiał zwany przez nich Zincalume. To arkusze stali chronionej przez stopy aluminium i cynku.

– „Dom powstał ze zwykłych materiałów i ma powtarzalne detale konstrukcyjne, ale moim zdaniem, to dach i jego nieprzerwane profile naznaczają to miejsce” – mówi założyciel studia, Guillermo Acuña.

Dom, który ma nazwę „Casa Aguantao”, podzielony jest na dwa zachodzące na siebie elementy, które uniesiono nad trawiastym zboczem na sosnowych belkach. Architekt zdecydował się na taką formę, by stworzyć naturalną wentylację i podzielić różne funkcje wewnątrz domu.

– „Plan wewnętrzny został rozłożony na części wspólne i sypialnie prostym zabiegiem stworzenia dwóch nachodzących na siebie naw” – wyjaśnia Acuña.

Poza ogromnymi, przeszklonymi ścianami, które otwierają się na widoki z otoczenia, elewację wykonano z postarzanych listew sosnowych, a dwie nachylone rampy znajdujące się po przeciwnych stronach domu i stanowią dwa różne wejścia do budynku.

Wewnątrz pozostawiono odsłonięte belki konstrukcyjne oraz jasne, sosnowe sufity, które doskonale pasują do drewna, jakim przykryto wewnętrzne ściany. Lada kuchenna oraz szafki również wykonano z drewna, dzięki czemu powstała spójna, wiejska estetyka. Blat kuchenny kończy się piecykiem, zwróconym w stronę przylegającego do kuchni salonu, który zdobią tylko ciemne, rustykalne, drewniane krzesła oraz szafa sofa. Szklane drzwi prowadzą na taras z pięknymi, rozległymi widokami.

Drugi element domu, który mieści sypialnie, wychodzi na drugą stronę, zapewniając wszystkim odpowiednią prywatność. W tej części mieszczą się dwie sypialnie z łazienkami o podobnych rozmiarach, a w jednej sypialni powstała jeszcze niewielka antresola, na którą wchodzi się po drewnianej drabinie. Największa sypialnia główna znajduje się na samym końcu, a z niej właściciele mają dostęp na prywatny taras zewnętrzny.

Lokalizacja: Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Guillermo Acuña Arquitectos Asociados