Architekt
Lokalizacja
Valle de Bravo, Meksyk
Nordycka inspiracja w nowoczesnej rezydencji w Meksyku
Casa Bosque Verde to projekt jednorodzinnego domu mieszkalnego zaprojektowany jako weekendowy azyl. Jego istota Casa Bosque Verde tkwi w uczciwości i autentyczności materiałów użytych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zainspirowany architekturą nordycką dom zawiera elementy takie jak ciągłość między przestrzeniami, naturalne materiały i dachy dwuspadowe. Wszystko pod współczesną interpretacją odzwierciedloną w rozkładzie i proporcjach jego brył.
Dom składa się z dwóch głównych prostokątnych brył, połączonych mniejszą trzecią. Bryły te bawią się symetrią materiałów. Rozległe ściany i spadziste dachy obłożono szarym kamieniem łupanym. Krótsze ściany mają okładzinę dębową. Obramowano je czarnymi stalowymi płytami fundamentowymi, uzupełniającymi stolarkę i belki domu. Druga bryła mieści rdzeń komunikacyjny, w którym znajdują się schody łączące oba poziomy.
Taras na parterze jest jedną z najważniejszych przestrzeni w domu. Bezpośrednio łączy się z kuchnią przez okna od podłogi do sufitu i utrzymuje ciągłość z naturalnymi płytkami kamiennymi. Tą największą przestrzeń zaprojektowano tak, aby mieszkańcy mogli w pełni cieszyć się naturalnym otoczeniem i rozległym ogrodem.
Wewnątrz materiały chromatycznie odzwierciedlają wygląd zewnętrzny, ale z subtelnymi różnicami. Podłogi z płytek ceramicznych i beton na sufitach i ścianach parteru harmonizują z szarym kamieniem łupanym na zewnątrz. Przesuwne drewniane drzwi w kuchni i pokoju gościnnym nawiązują do zewnętrznej okładziny dębowej. Kuchnia natomiast wyróżnia się wykończeniami z forniru orzechowego i czarnymi betonowymi blatami.
Casa Bosque Verde jest wyraźnym przykładem projektu architektonicznego, który stawia na integrację z naturalnym środowiskiem. Dzięki strategicznemu wyborowi materiałów uzyskano wizualną spójność między wnętrzem a zewnętrzem domu. Okna od podłogi do sufitu nie tylko maksymalizują dostęp naturalnego światła, ale także wzmacniają połączenie z otaczającym krajobrazem. Rozkład brył i zastosowanie dachów dwuspadowych odzwierciedlają nordyckie wpływy, ale dostosowane do kontekstu Valle de Bravo. Współpraca między Cintra Arquitectura i Nogalya zapewniła szczegółową i spójną realizację na wszystkich etapach projektu, od koncepcji architektonicznej po wybór mebli.