Kamuflaż Casa Cangahua

Diez + Muller Arquitectos JAG STUDIO
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Casa Cangahua to współczesna betonowa rezydencja położona w Pacho Salas w Ekwadorze, zaprojektowana w 2020 roku przez Diez + Muller Arquitectos.

Wtopiona w otoczenie Casa Cangahua

Obiekt architektoniczny zlokalizowano przy ulicy w Pacho Salas, a jego front bowiem zwrócono w jej stronę. Casa Cangahua dopasowuje się do miejsca, szuka naturalnego porządku, jakby do niego należała. Unika wyróżniania się i szuka ciszy.

„Architektura ma być podróżą. Aby ją odkryć, trzeba ją przemierzyć. Podczas tej trajektorii dom zostaje odsłonięty. Użytkownik zaczyna interesować się jego poznaniem, nic nie jest oczywiste”. Tak o projekcie mówią jego twórcy, Diez + Muller Arquitectos. Po przejściu około 10 metrów parter domu znajduje się w centrum terenu. Betonowe ściany zawierają sekcję w ziemi, uwalniając i otwierając określone przestrzenie, które stają się wewnętrznymi dziedzińcami i ogrodami. Te, oprócz wzbogacania cyrkulacji i codziennych przestrzeni, zapewniają wentylację i oświetlenie przez cały dzień.

Technikalia

Piętro Casa Cangahua wypoziomowano z wyższą częścią działki, co tworzy połączenie i funkcjonalność pomiędzy częścią sypialnianą a tylną częścią działki. Głównym budulcem bryły są belki oraz cegły – te ostatnie wyrzeźbiono nawiązując do pasma górskiego. „Tak osiągnięta morfologia generuje grę z dachami, która hierarchizuje, porządkuje i definiuje przestrzenie”. W artykulacji nachylonych płaszczyzn powstają otwory, które wychwytują i zapewniają naturalne oświetlenie korytarza miękkim porannym światłem.

Fasadę zachodnią zamknięto na intensywne popołudniowe słońce. Za pomocą małych perforacji stworzono swoistą kratę, przez którą przechodzą promienie słoneczne i generowane jest filtrowane oświetlenie, kąpiąc wnętrze i uzyskując odniesienie czasu i przestrzeni.

Lokalizacja: Quito, Ekwador
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Beton architektoniczny znajdziesz u

Contractors