Casa Cora jednorodzinnym monolitem

Ivana Rovira Arquitectura LEONARDO MENDEZ
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Wysokie sufity, połączenie z otoczeniem, prywatność, połączone przestrzenie, naturalne oświetlenie, przestrzeń ogrodowa to niektóre z kluczowych aspektów projektu Casa Cora od studia Ivana Rovira Arquitectura.

Konstrukcja i lokalizacja Casa Cora

Casa Cora – jednorodzinny, trzypiętrowy dom o powierzchni 330 m², otoczony drzewami, znajduje się przy głównej drodze, w doskonałej lokalizacji. Otaczają go bowiem sklepy spożywcze, sklepy wielobranżowe i restauracje – i to wszystko w odległości spaceru. Tego właśnie potrzebuje dom rodzinny.

Elementy konstrukcyjne są całkowicie niewidoczne, schowano je bowiem w ścianach. Przeszklone aluminiowe drzwi przesuwne, w jednometrowych panelach, zapewniają płynne przejścia z wnętrza na zewnątrz, doskonale artykułują i łączą przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Spacer poprzez Casa Cora uwzględnia salon, jadalnię, kuchnię z miejscem grillowym. Cel projektu polega właśnie na przejściu z przestrzeni mieszkalnej wewnątrz do zewnętrznej. Pozwala to na większą relację z naturą. Co więcej, doświetla pomieszczenia światłem słonecznym, które wyglądają na bardziej przestronne i zachęcające. Jednocześnie ten zabieg zwiększa wizualnie obszar na zewnątrz.

Strefa dzienna i sypialniana

Kuchnia jest zintegrowana z podzieloną kubaturą strefy grillowej oraz łazienki, dzięki czemu jest osłonięta wizualnie. Jednakże na kontynuacji parteru, tworzy jedną przestronną strefę codzienną. Trzyetapowa klatka schodowa z wyeksponowanego betonu, prowadzi na piętro, przestrzeni sypialnianych. Sypialnie mają duże przesuwane okna z pięknym widokiem na taras i katedralne sufity, tworząc otwartą i przestronną atmosferę.

Ogród połączono z domem centralnym tarasem, który tworzy widok na przedpokój. Aby stworzyć patio zdecydowano się wznieść piwnicę. Wykonana jest ona z surowych ekranów betonowych. W piwnicy znajduje się pokój codzienny i pralnia oraz duża przestrzeń wielofunkcyjna, a okno na tarasie zapewnia naturalne światło z góry.

Fasada Casa Cora prezentuje proste i nowoczesne linie, składające się głównie z katedralnego stropu, termoakustycznego trapezoidalnego dachu dwuspadowego w kolorze ciemno-niebieskim oraz ścian tworzących jeden monolit.

Lokalizacja: Luque, Paragwaj
Tekst: nowoczesna STODOŁA