Casa Cumbre – „puste płótno”

Viento Norte Matias Riveros
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Casa Cumbre to projekt mieszkaniowy, który ma na celu reinterpretację życia na wsi poprzez połączenie naturalnego piękna z nowoczesnym wyrafinowaniem i komfortem. Zlokalizowany w miejscowości Las Quemas, w pobliżu Puerto Varas, Casa Cumbre to kwintesencja elastycznego projektu, który można dostosować do różnych typów przestrzeni i zastosowań.

Przestronność Casa Cumbre

Dom położony jest na typowej dla tego regionu pastwiskowej łące, „puste płótno” umożliwiło rozpoczęcie projektu od zera. Położenie na tyłach działki pozwala na dalekie widoki na pasmo górskie Andów i zbliżenie na okoliczne drzewa oraz ogród i sad, które z czasem powstaną. Optymalna ekspozycja słoneczna jest poszukiwana przez przezroczystą oś, która biegnie przez Casa Cumbre ze wschodu na zachód, przechwytując światło słońca. Projekt koncentruje się na częściach wspólnych domu, z salonem, jadalnią i kuchnią zintegrowanymi i o podwójnej wysokości, która przyjmuje słońce o różnych porach dnia i zapewnia poczucie przestronności. Mały pokój wystaje ponad tę przestrzeń, dodatkowo wzmacniając to uczucie.

Od wschodu zaprojektowano ogród zimowy pełniący funkcję przestrzeni pośredniej między wnętrzem a zewnętrzem, miejsca osłoniętego przed deszczem, które w słoneczne dni pomaga dogrzewać dom. Ta przestrzeń jest przedłużeniem wnętrza Casa Cumbre. Kształt domu określa jego program wnętrz, z parterem mieszczącym główne przestrzenie wspólne oraz sypialnię dla gości i łazienkę. Na piętrze znajduje się mały pokój oraz główna sypialnia z łazienką i garderobą. Kalenica, czyli najwyższy punkt domu, odpowiada układowi piętra.

Konstrukcja i materiał

System konstrukcyjny Casa Cumbre o mieszanej konstrukcji stalowej i tradycyjnej drewnianej ramie, z czarną cynkowaną powierzchnią zewnętrzną łączy się z drewnianymi detalami, które tworzą wrażenie ciepła i zapewniają bezpieczny dostęp do domu i jego tarasów. To elementy, które łączą dom z terenem. Wewnątrz odsłonięto elementy konstrukcyjne ze stali i drewna. Podłoga z rodzimego drewna i pomalowane na biało drewniane ściany przyczyniają się do naturalnej jasności przestrzeni. Drewno użyte w Casa Cumbre to zrównoważony i przyjazny dla środowiska wybór. Zastosowanie drewna w ścianach i podłogach zmniejsza ślad węglowy konstrukcji i promuje odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Ponadto jako materiał odnawialny i biodegradowalny, drewno jest idealną opcją dla osiągnięcia zrównoważonego budownictwa i harmonii ze środowiskiem naturalnym, w którym znajduje się dom.

Lokalizacja: Las Quemas, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA