Brazylijska tożsamość Casa das Falésias

Vivian Hunnicutt arquitetas e associadas
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Casa das Falésias (The Cliff House) znajduje się w brazylijskim Caraiva – Bahia, miejscu, które zatrzymało się w czasie, gdzie nie wjeżdżają samochody. Ograniczona z jednej strony rzeką, z drugiej morzem, wioska zachowała sielankowy urok, z piaszczystymi uliczkami i brakiem oświetlenia publicznego. Takie wyjątkowe miejsce jest również idealną scenerią dla tego domu. Projekt wykorzystuje elementy budowlane, które wzmacniają filozofię wymyślenia siebie na nowo, aby sprostać coraz bardziej dyskretnym, kontemplacyjnym wymaganiom.

Różnorodność scenerii Casa Das Falésias

Krąg drzewa bananowego, przykłady technologii społeczno-sanitarnych na obszarach wiejskich, zachowanie integralności wód podziemnych. To aspekty kluczowe projektu Casa das Falésias. W jego wnętrzu znajdziemy otwarte przestrzenie z ogrodem zimowym. Wewnętrzny ogród umożliwia naturalne oświetlenie i wentylację tej brazylijskiej STODOŁY. Drzwi i okna obecne w projekcie zapewniają wentylację krzyżową i utrzymują dom zawsze przewiewnym i chłodnym nawet w najgorętsze dni w Bahii. Okna z wbudowanymi żaluzjami ruchomymi dają możliwość kontrolowania światła wchodzącego do pokoi. Każdy dzień może przynieść ze sobą inną scenerię wnętrza.

Casa Das Falésias stanowi przykład ratowania dziedzictwa budowlano-architektonicznego Brazylii. Ściany w głównej łazience oraz salonie stworzono z cegły suszonej na słońcu, powstałej z połączenia gliny i słomy.  Taki zabieg sprawia, że dom zanurzono w rdzennych brazylijskich korzeniach. Dach domu wykonano z taubilha, czyli drewnianych płytek o słomianym podbiciu. Wykorzystanie tego materiału korzystnie wpływa na komfort termiczny i akustyczny domu.

Lokalność

Otwarty korytarz łączący dwa bloki bryły pokryto naturalną kratą wykonaną przez Indian Pataxó. Domy na plaży zatem nie są takie same. W dekoracji styl z Bahia jest bardzo wyraźny. Projekt Casa Das Falésias skupia się na wykorzystaniu lokalnych materiałów, rezygnacji z nadmierności. Architekci ze studia Vivian Hunnicutt arquitetas e associadas pragnęli uciec od niebiesko-białej kliszy, dlatego zastosowali dende, tradycyjny olej palmowy z Bahia. To lokalni artyści wzmacniają i uszlachetniają tożsamość miejsca.

Sprawdź co dla Ciebie mogą zrobić nasi Partnerzy z Twojej okolicy.

Lokalizacja: Caraíva, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Vivian Hunnicutt arquitetas e associadas