Casa de Madera en Navajeda

gurea arquitectura cooperativa Javier Bravo
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Dom jednorodzinny zaprojektowany z wykorzystaniem strategii bioklimatycznych. Zbudowano go w warsztacie przy użyciu uprzemysłowionego systemu drewna klejonego i pieczołowicie wykończono na miejscu przez właścicieli. Położony na granicy wioski Navajeda i naturalnego krajobrazu, ten dom oferuje panoramiczne widoki na góry otoczone krętym strumieniem. Projekt, ucieleśniający nowoczesne życie na wsi, dąży do prawdziwej i głębokiej harmonii z naturą.

Dom stanowi abstrakcyjną strukturę w krajobrazie, o prostej i zwartej bryle, emanującej współczesnym stylem. Jego fasada zawiera naturalne materiały, takie jak korek i drewno, w połączeniu z laminowaną strukturą drewna, płynnie wtapiając się w otoczenie. Dach z blachy falistej odzwierciedla zmiany klimatyczne kantabryjskiego nieba. Na zewnątrz bryła domu kontrastuje ze skomplikowanym rozkładem przestrzennym wewnątrz. Galeria przecina i dzieli przestrzeń na dwie części, pełniąc przez większą część roku funkcję szklarni, rozprowadzającej ciepłe powietrze do obu części domu. Kuchnia stanowi łącznik pomiędzy tymi dwoma obszarami, kształtując plan piętra w kształcie litery „H”.

Wykorzystanie systemów prefabrykowanych i uprzemysłowionych ułatwiło znaczną samodzielną budowę. Konstrukcję składającą się z laminowanych ram drewnianych, wykonano w warsztacie i przetransportowano na miejsce. Tam elementy zmontowano w ciągu zaledwie tygodnia. Wykończenia i część drobnych prac wykonali właściciele. Zastosowanie drewna laminowanego zmniejszyło ryzyko i czas budowy, ślad węglowy i zapotrzebowanie na energię. Ulepszona izolacja w połączeniu z podłogowym ogrzewaniem aerotermalnym oznacza niemal zerowe zużycie energii.

Lokalizacja: Navajeda, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA