Fot. Nico Saieh | Arch. Max-A Arquitectura

Ekologiczny domw Patagonii

W 2018 roku Isabel Pinto i Matías Riveros zamienili swoje mieszkanie w Santiago na wynajmowany dom w patagońskim kurorcie Frutillar. Chcieli, aby ich roczna wówczas córka Elisa wychowywała się na wsi. Na pierwszy rzut oka miejsce było wszystkim, na co liczyli. Jednak para szybko zdała sobie sprawę, że ich dom miał fatalną wadę – brak dobrze ustawionych okien. Przez to mroźne zimy w Patagonii wydawały się wyjątkowo okrutne. Dlatego w 2020 roku poprosili chilijskiego architekta Maxa Noguerę o zaprojektowanie ich pierwszego domu. Najważniejszą ich prośbą było zapewnienie dużej ilości światła.

Fot. Nico Saieh | Arch. Max-A Arquitectura

Noguera wiedział, co robić. Zorientował dom o powierzchni 140 metrów kwadratowych na północ. Zmaksymalizował tym ilość światła dziennego. Wykonał także całą północną ścianę ze szkła, z kratowanymi ramami okiennymi, które załamywały nadmiar słońca podczas długich letnich dni. Następnie umieścił kuchnię wzdłuż wschodniej ściany, nadając jej prostokątne okno, w którym wpadały poziome promienie świtu. Umieścił dwie sypialnie od zachodu i umieścił panoramiczne okna, aby kadrować zachód słońca. Na koniec zaprojektował świetlik nad ciemniejszym południowym wejściem do domu.

Fot. Nico Saieh | Arch. Max-A Arquitectura

Spadzisty dach, który wznosi się na 6 metrów, nadaje salonowi wygląd przypominający katedrę. Patchworkowe regały sięgające od podłogi do sufitu nadają otwartej przestrzeni wspólnej pewną strukturę – a wszystko to bez umniejszania światło. „Z tyłu dom wygląda jak bunkier” zauważa Matías „więc cała ta jasność zaskakuje ludzi, którzy wchodzą do nich po raz pierwszy”. Mówi, że ludzie są również zdumieni przytulnością tego miejsca dzięki piecowi opalanemu drewnem. „To naprawdę serce domu” . Nie tylko ogrzewa całe miejsce. Podgrzewa także wodę do dwóch łazienek i gotuje posiłki dla całej rodziny. Większość tych ostatnich pochodzi z ogrodu i szklarni na tyłach domu. Tymczasem energia elektryczna pochodzi z 14 paneli słonecznych umieszczonych na szczycie pobliskiego kątowego garażu pary.