Casa Giovannini na prowincji Trentino w północnych Włoszech

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Niezwykły pomysł to jedno, a przekonanie kogoś do niego to, co innego. Obiekt w kształcie litery C nawiązuje do kształtu dłoni chroniącej dom. Niezwykły projekt zawiera także sześć wbudowanych pni drzew przed wejściem do domu.

Karl Heinz Castlunger – architekt i autor koncepcji projektu Casa Giovannini, twierdzi, że zamiast tworzyć dzieła sztuki, o których będą mówić wszyscy, trzeba przede wszystkim pamiętać, aby budynki wtapiały się w otoczenie. Czy w tym przypadku też tak jest?

Jedno jest pewne, obiekt wywołuje prawdziwe poruszenie i przyciąga uwagę.

Architekt wspomina genezę projektu. Klient, kiedy po raz pierwszy zobaczył szkice, stanowczo odrzucił koncepcję. Dyskusje trwały około miesiąca. Karl Heinz trzymał się swoich przekonań projektowych. Wyjaśniał, przedstawiał argumenty aż wreszcie udało się zainspirować klienta swoim pomysłem: „To była niezwykle pozytywna debata” – podkreśla.Koncepcja ręki chroniącej dom

Konstrukcja budynku w kształcie litery C nawiązująca do dłoni ochraniającej dom była prawdziwym wyzwaniem by wtopiła się w otoczenie nielicznych domów w okolicy. Większość budynków została zaprojektowana z myślą o oszczędnościach. Jednak profesjonalizm i upór lokalnego inżyniera pozwoliła przekonać władze i uzyskać pozwolenie na budowę.

Właścicielowi inwestycji, który jest handlarzem drewna, zależało także, aby włączyć ten surowiec do budynku. Udało się to osiągnąć, integrując sześć pni drzew z konstrukcją obiektu. Praca budowlane zostały przeprowadzone bezbłędnie, pomimo, że wykonanie półkolistego dachu nie było standardowym zadaniem. Doskonałym materiałem okazały się aluminiowe panele PREFALZ producenta PREFA oraz duże doświadczenie architekta. Prefalz to aluminiowe, powlekane panele o bardzo dobrych właściwościach felcowania. Umożliwiają uzyskanie praktycznie każdych kształtów zachowując trwałość i estetykę.

Zastosowane materiały i styl zostały bardzo dobrze przyjęte przez lokalną społeczność i zapoczątkowały nowe trendy w projektowaniu okolicznych domów.

Nowoczesna architektura i tradycyjne kształty

Casa Giovannini jest wyjątkowym projektem z oryginalnym dachem i elewacją. Konserwatorzy krajobrazu, społeczności lokalne oraz władze powoli zaczynają doceniać współczesną architekturę i zalety nowych materiałów wykończeniowych. Właśnie z tego powodu Claudio Gasperetti – młody dekarz realizujący inwestycję, z takim entuzjazmem pracował przy budowie willi Giovanniniego. „Kiedyś dużo pracowaliśmy z miedzią” – mówi Gasperetti, który dziś naprawdę ceni sobie współpracę z PREFA. „Ten materiał pozwala robić rzeczy, których nie wykonasz z innych materiałów ”- wyjaśnia. Elastyczność i łatwość przetwarzania były szczególnie istotne dla tego projektu.

„Bardzo się cieszę, że tak wielu architektów podążyło za tym stylem architektonicznym w regionie ” – mówi pionier, który zaprojektował już około 300 domów w jego rodzinnym mieście. „Nowoczesne budowle kiedyś po prostu nie pasowały”- mówi architekt, który kontynuuje projektowanie zwracając szczególną uwagę na otoczenie.

Lokalizacja: Trentino, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Dostawca elewacji

PREFA