Tętniące życiem Casa Granero

Sur taller de arquitectura GONZALO VIRAMONTE
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Casa Granero jest domem projektu Sur taller de arquitectura, a ich główną ideą było stworzenie przestrzeni, gdzie życie tętniłoby w pełni. STODOŁĘ wzniesiono dla rodziny, która lubi spotkania, lubi uprawiać ziemię, gotować, wytwarzać meble i hodować zwierzęta.

Casa Granero ogniskiem rodzinnym

Casa Granero jawi się jako współczesna adaptacja przestrzeni rolniczych do magazynowania plonów. Idąc w tym kierunku bryła wykorzystuje ideę elastycznej i bezpiecznej przestrzeni wprost idealnej na niepogodę.

Główny dom znajduje się pomiędzy drzewami karob, czyli chleba świętojańskiego, z przeznaczeniem do zamieszkania pod nimi, uwalniając w ten sposób wystarczająco dużo miejsca na drugą część domu – sad i patio. Wewnątrz posesji znajduje się również stary samochód dostawczy, który służy jako warsztat i przestrzeń dla gości. W głównej przestrzeni, centralnym punktem życia rodzinnego jest kuchnia. Bar/stół kuchenny znajduje się w kierunku ogromnego, dużego okna, które zajmuje całą wysokość domu i pozwala codziennie kontemplować i doświadczać ruchu drzew chleba świętojańskiego na terenie posiadłości. Jest przestrzenią spotkań i świętowania, gdzie pod wielkim dachem zacierają się granice między wnętrzem a zewnętrzem.

Technikalia

Casa Granero dostosowuje się do lokalnej pogody, która cierpi z powodu dużych burz. Lokalizacja garażu i najbardziej zamknięte ściany zorientowano na południe. Pozostawia to minimalne, ale strategiczne otwory, aby nie tracić widoku na drzewa i horyzont. W orientacji północnej znajduje się galeria, która tworzy filtr pogodowy oraz przestrzeń między wnętrzem a zewnętrzem.

Kwestię materiałów rozwiązano przez monolityczną podstawę z ceglanych ścian o grubości 27 cm. W przeciwieństwie do lekkiego dachu utworzonego przez metalowe belki o konstrukcji profilowej, które modulują dom. Z kolei metal, aluminium i szkło pozwalają w strategicznych punktach na połączenie zewnętrza z wnętrzem. Materiały użyte w jej naturalnym wykończeniu pozbawione są tynków i powłok.

Lokalizacja: Falda Del Carmen, Argentyna
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Sur taller de arquitectura