Casa Groba

Estúdio MRGB Hermes Romão
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Dwa odrębne tomy, które prowadzą dialog z charakterystycznymi równinami Brasílii – taka była ogólna koncepcja przyjęta w projekcie Casa Groba. Główny pawilon, którego geometria kłóci się z konwencjonalną morfologią mieszkaniową, zaprasza jednak do fuzji przestrzeni publicznej i prywatnej, wyróżnionych tu jedynie przeszkloną płaszczyzną. Blok drugorzędny, z niższą skalą – imitujący poziome równiny Brasílii – zawiera bardziej prywatne przestrzenie, z mniejszą liczbą otworów i większym dialogiem z tylną częścią terenu i jego roślinnością.

Mimo że część architektoniczna składa się z dwóch różnych brył tworzących strukturę projektu, w rzeczywistości istnieje harmonijny dialog, który nadaje całości wyjątkowość. Jeśli chodzi o konstrukcję Casa Groba, główny pawilon zbudowano z betonowych portyków o szerokości sześciu metrów. Sześć z nich powtarza się w odstępie 4,60 metra, obejmując ogólne rozwiązanie konstrukcyjne pierwszego bloku.

Podłużne belki w rzucie stropu górnej kondygnacji i pochyłe płyty dachowe zostały starannie zaprojektowane, aby stworzyć izolację termo-akustyczną w połączeniu ze stalowymi gontami elewacji. Podczas gdy główny blok utożsamia brak konwencjonalizmu, pawilon drugorzędny zbudowano jako rygorystyczny element architektoniczny z odwróconymi betonowymi belkami, kolumnami i płytami.

Lokalizacja: Brasília, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA