Casa Keçe

Onur Keçe & Alix Keçe Alejandra Hauser
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Pod Paryżem XIX-wieczny dom kryje w sobie minimalistyczny obraz bogaty w kolory. Zbudowany w 1892 roku dom z trzypiętrową wieżą i dołączoną do niego porośniętą bluszczem STODOŁĄ stanowił część kompleksu. Pozostawiony w nienaruszonym stanie od lat 60. XX wieku i odwiedzany przez poprzednich właścicieli tylko raz w roku, dom popadał w ruinę.

Nowi właściciele od razu dostrzegli potencjał nieruchomości. Planowali zachować fasadę, ale na nowo wymyślili wnętrza jako czystą odę do betonu i wciągających połaci koloru. Onur Keçe sam zaprojektował renowację i współpracował przy jej realizacji z lokalnym wykonawcą. Keçowie wiedzieli, że kluczem będzie posiadanie dużej przestrzeni wspólnej. To zainspirowało ich do przekształcenia przestronnej STODOŁY z wysokim sufitem w wielofunkcyjną sypialnię, przypominającą miejski loft.

Pośrodku Onur umieścił betonowe łóżko inspirowane zastosowaniem mebli do zabudowy przez Franka Lloyda Wrighta. W części wypoczynkowej znajduje się kominek. Na sąsiednim patio znajduje się kolejny kominek, do którego prowadzą wysokie szklane drzwi. Aby zapewnić dzieciom bliskość, a jednocześnie zapewnić im własną przestrzeń, Onur zaprojektował „kabinę” schowaną za garderobą – malutki pokój z łóżkami piętrowymi i kącikiem łazienkowym.

W jednopoziomowym domu głównym, przekształconym w część dzienną rodziny. To, co wcześniej było czterema małymi pokojami, zostało przekształcone w otwartą przestrzeń ze sklepionym sufitem, który w najwyższym punkcie osiąga ponad pięć metrów wysokości. Zabarwiony na różowo betonowy stół, długi i wysoki sufit, rozciąga się na część jadalną i dzienną. Zgodnie z prośbą Alix o ciepły ogień obok niej podczas posiłków, Onur umieścił palenisko w powierzchni na końcu stolika do kawy. Jest to jeden z sześciu kominków w domu.

Lokalizacja: Vexin, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Onur Keçe & Alix Keçe