Piaskowa Casa Kortezubi

hobastudio Biderbost Photo
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Pracownia architektoniczna hobastudio otrzymała zlecenie na projekt domu jednorodzinnego na działce położonej w hiszpańskiej dzielnicy Enderika, w gminie Kortezubi. Działka o nieregularnym kształcie z lekkim spadkiem w kierunku spektakularnych widoków na Rezerwat Biosfery Urdaibai to idealne miejsce dla projektu Casa Kortezubi.

Podłużny budynek składa się z dwóch prawie symetrycznych, lekko zakrzywionych skrzydeł, aby jak najlepiej dopasować się do orografii terenu. Casa Kortezubi prezentuje program, który jest opracowany w całości na parterze, z dwoma różnymi skrzydłami, jednym dla właścicieli, a drugim dla gości i krewnych, z lokalizacją garażu, pokoju muzycznego oraz pomieszczeń na kotłownie i instalacje w piwnicy. Centralny hol, w którym znajduje się rdzeń schodów, umożliwia rozbicie podłużnej przestrzeni na dwa skrzydła. Zarówno budynek główny, jak i skrzydło gościnne składają się z dwóch bardzo różnych obszarów: całkowicie otwartej części dziennej, w której kuchnia, jadalnia i pokój dzienny są rozmieszczone w jednej przestrzeni; oraz kolejną strefę nocną, w której znajdziemy trzy sypialnie i dwie łazienki.

Zaprojektowany budynek wsparto na ścianach z piaskowca, na których spoczywa drewniany dach. W tym projekcie priorytetem jest relacja między wnętrzem domu a zewnętrznymi widokami na ujście rzeki przez duże okna i punkty widokowe.

Lokalizacja: Kortezubi, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA