Fot. Fernando Schapochnik | Arch. DUB Arquitectura

Ekologiczny domz wełny owczej

Argentyńska pracownia DUB Arquitectura zaprojektowała dom Casa La Escocesa, którego izolację wykonano z wełny owczej, zwykle przeznaczonej do spalenia. Projekt znajduje się na farmie w regionie Pampas – subtropikalnym obszarze Argentyny, otoczonym polami uprawnymi, owcami i końmi polo.

Projekt dostosowany do otoczenia

Casa La Escocesa to prostokątny budynek o powierzchni 150 m², wzniesiony na platformie i przykryty dwuspadowym dachem. Dom składa się z czterech głównych stref: kuchni z jadalnią, sypialni, łazienki oraz wielofunkcyjnego poddasza. Centralne patio pełni funkcję otwartego hallu dystrybucyjnego i miejsca do podziwiania otaczającego krajobrazu. Budynek zaprojektowano z myślą o prostocie i możliwościach przyszłej rozbudowy.

Fot. Fernando Schapochnik | Arch. DUB Arquitectura

Ekologiczne materiały i efektywność energetyczna

W projekcie zastosowano materiały o niskich wymaganiach konserwacyjnych, takie jak blacha falista na elewacjach oraz sklejka wewnątrz. Kluczowym elementem domu jest izolacja z odrzuconej wełny owczej – każdego roku w prowincji Buenos Aires marnuje się około 4000 ton tego materiału. Grubość izolacji różni się w zależności od orientacji budynku względem słońca, a dom służy jako studium przypadku, monitorowane sezonowo pod kątem wydajności izolacji, która już teraz pokazuje świetne wyniki.

Światło naturalne i wentylacja

Minimalistyczne przeszklenia zapewniają naturalne oświetlenie wewnątrz domu, w tym świetliki nad łazienką i korytarzem, które ograniczają użycie sztucznego światła. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w systemy wentylacji krzyżowej i ochronę przeciwsłoneczną na oknach. Nawet na poddaszu zastosowano specjalne otwory wentylacyjne, które zwiększają komfort użytkowania w cieplejszych miesiącach.

Casa La Escocesa to przykład innowacyjnego podejścia do architektury, wykorzystującego lokalne i ekologiczne rozwiązania, które nie tylko minimalizują wpływ na środowisko, ale także promują zrównoważony rozwój i lokalne zasoby.