Casa M

ONDA Architektura

Partnerzy

O inspiracji

„Casa M” to projekt przyszłego domu zespołu ONDA Architektura. Pomysł na jego formę zainspirowany jest tradycyjną architekturą Głogowa Małopolskiego, w którym realizowany będzie projekt. Nazwa nawiązuje do pozytywnych wspomnień i emocji, które także zawarto w projekcie.

Układ urbanistyczny Głogowa Małopolskiego uważany jest za pierwsze renesansowe rozwiązanie urbanistyczne w Polsce. Przy podziale administracyjnym, oprócz samego gruntu pod zabudowę, wydzielano także prywatne ogródki. W centrum Głogowa został zachowany historyczny układ urbanistyczny z charakterystyczną, zwartą, parterową zabudową śródmiejską, pochodzącą z XIX i początków XX wieku o funkcji jednorodzinnej i usługowej. Zabudowa przyrynkowa i zlokalizowana wzdłuż najstarszych ulic Głogowa to budynki z wąskimi elewacjami frontowymi. Mają one dwuspadowe dachy i kalenice usytuowane równolegle do drogi. Skala zabudowy tworzy kameralny, unikatowy charakter miasteczka.

Zespół ONDA od kilku lat na stałe mieszka w Głogowie. Ze względu na jego wyjątkowy klimat czuje jakby ciągle przebywali na wakacjach. Właśnie ta myśl była inspiracją podczas pracy nad formą domu, a nazwa „Casa M” wyraża idee dobrych, wakacyjnych wspomnień.

Forma

Inspiracją do stworzenia formy, była istniejąca zabudowa Głogowa Małopolskiego. Postanowiono ją zinterpretować we współczesny sposób. Z historycznego kontekstu zaczerpnięto zarys bryły budynku – wąską w stosunku do głębokości budynku elewację frontową i dach dwuspadowy z kalenicą usytuowaną równolegle do frontu budynku. W celu zdynamizowania formy architektonicznej, przesunięto kalenicę dachu asymetrycznie, względem bryły budynku. Ściany, frontową i od ogrodu „wsunięto” w głąb bryły tworząc zadaszenia wejścia i tarasu. Na bocznych elewacjach, które w historycznej zabudowie są ścianami wydzielającymi segmenty, zaprojektowano okna. Wewnątrz, budynek posiada dwie kondygnacje – parter gdzie zlokalizowana jest większość funkcji i piętro, ze strefą nocną, nad częścią niższej kondygnacji.

Oprócz inspiracji lokalnym kontekstem, budynek zaprojektowano jako energooszczędny, ustawiony zgodnie z kierunkami świata. W celu zminimalizowania strat ciepła, elewacja północna nie posiada okien. Południowa ściana budynku posiada natomiast duże przeszklenie, które w porze letniej będzie osłonięte przed promieniami słonecznymi, przez wysunięty okap tarasu. Większość pomieszczeń w domu otwarta jest na zachód i ogród. Dom realizowany będzie w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Jako materiały wykończeniowe zastosowano tynk elewacyjny w pastelowym kolorze, w celu nawiązania do lokalnej architektury oraz naturalne drewno wpisujące się w ideę budownictwa drewnianego. Wykończenie drewniane stanowi wspólny mianownik dla pozostałych elementów zagospodarowania terenu – wiaty garażowej i ogrodzenia. Materiały wykończeniowe zastosowane w projekcie, takie jak beton i drewno będą posiadać naturalną dla danego materiału kolorystykę. Odnosząc się do lokalnych, pastelowych elewacji budynków, dach wykończono blachą panelową, nawiązującą formą, do tradycyjnej blachy na rąbek. Okna zaprojektowano w odcieniach jasnej szarości.

Więcej projektów zespołu ONDA Architektura znajdą Państwo w naszej zakładce oraz na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.