Casa Malandra w komitywie z roślinnością

TAC Taller Alberto Calleja
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Casa Malandra to typowy dom z dziedzińcem zlokalizowany w Puerto Escondido w Meksyku, zaprojektowany w 2020 roku przez studio architektoniczne TAC. Dwie prostokątne bryły zbiegające się w ich środku określają konfigurację i dynamikę typowego domu na dziedzińcu, zawierającego część istniejącej roślinności.

Casa Malandra niczym wakacyjny dom

Dwie przesunięte względem siebie bryły Casa Malandra kryją w sobie charakter typowego domu na patio, gdzie włączono naturalną przestrzeń wodną, generującą nowy mikroklimat. Obie bryły zmontowane ze swojej konstrukcji z betonowych ścian i drewnianych elewacji są połączone pergolą, która filtruje światło z patio. Długie boki rozciągają się w kierunku morza i gór, umożliwiając nieograniczony dialog z terytorium na wszystkich wentylowanych ścianach.

W obu „tomach” Casa Malandra mieszczą się sypialnie. Pomiędzy nimi powstają miejsca spotkań, które architekci nazwali „magicznymi przestrzeniami”. Uzupełnia je endemiczna roślinność, a łączą ścieżki. Część socjalna jest chroniona konstrukcją dachu, a basen towarzyszy jej po najkrótszym boku, stanowiąc przedłużenie głównego pomieszczenia w kierunku morza. Morfologia domu jest spójna z sąsiednimi domami, zachowując dotychczasowy profil, zapewniając ciągłość z bezpośrednim kontekstem miejsca.

Ochrona rodzimej roślinności

Aby zminimalizować wpływ konstrukcji na środowisko, architekci zabezpieczyli pierwotną roślinność w tymczasowej szkółce. Następnie przesadzono je na dachy modułów, przywracając im przestrzeń. W ten oto sposób stworzono nowe zielone dachy, które można zwiedzać i które pozytywnie wpływają na naturalną kontrolę klimatu.

Lokalizacja: Puerto Escondido, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA