Casa Modico

Atelier Branco Arquitetura Federico Cairoli
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

W Brazylii, na brzegu São Miguel do Gostoso, wznosi się Casa Modico. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych projektów Atelier Branco.

Punkt odniesienia dla krajobrazu

Wpływ ziemi i jej połączenia z wiatrem rozwinął w twórcy chęć wyobrażenia sobie właściwej odpowiedzi na lokalne tradycje architektoniczne. Budynek jest zrównoważony ekologicznie i stanowi punkt odniesienia dla krajobrazu.

Naturalna wentylacja

Obserwując przekrój podłużny wznosi się zamiar stworzenia naturalnej wentylacji krążącej po każdej przestrzeni domu. Rzeczywiście, podziały między przestrzeniami wspólnymi i prywatnymi są określone przez kompozycję cegieł, która tworzy filtr ułatwiający wentylację. Lekkość życia w tych przestrzeniach wyznacza rytm powietrza, kształtowanego przez wiatr.

Biorąc pod uwagę topografię terenu, przekrój określa rozdzielczość projektu. Dwie podobne bryły położone na płaskim krajobrazie, jeden metr nad poziomem morza. W projekcie zdefiniowano dwie główne osie, pierwsza przecina prostopadle ocean i łączy wszystkie obszary wspólne wyznaczające sekwencję symetrii domu. Druga, równoległa do wód oceanu, służy zasobom naturalnym do wentylacji, jako pustka lub jako filtr. Do każdego obszaru wspólnego wprowadza czworo drzwi o różnej wielkości.

Zrównoważone wnętrze

Dwoje identycznych drzwi otwiera się na wewnętrzne patio, gdzie znajduje się długi drewniany stół, drugie identyczne drzwi witają nas w salonie tylko z sofą przed oceanem. Drzwi wpuszczają nas na drewniany taras. Wraz z tym układem rozwijają się cztery identyczne pokoje, w których widok wewnątrz i na zewnątrz jest filtrowany przez ścianę z poziomych drewnianych listew, które powodują swoiste zanikanie wibracji światła. Tutaj również występuje prostota formy i kolorystyki. Równowaga ścian, naturalne drewno żaluzji i szarość betonowej podłogi to jakość, która przychodzi drogą i projektem, który nie jest prosty, a wręcz wymaga dojrzałości, mądrość i odwaga. Zdolność do usunięcia, oczyszczenia, by dostać się do esencji. Prostota to przejrzystość. Jasność to elegancja, treść, uczciwość, a zatem moralne piękno.

Lokalizacja: São Miguel do Gostoso, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA