Casa na Comporta

Frederico Valsassina Arquitectos Francisco Nogueira
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Na niewyróżniającej się działce, będącej wynikiem chaotycznych sposobów użytkowania terenu znajduje się Casa na Comporta. Architekci starali się nadać całości logikę i odzyskać charakter konstrukcji.

Prosta bryła widziana od strony wejścia jest nawiązaniem do typowej dla tego regionu wsi. Dwie izolowane bryły, oznaczone dwuspadowymi dachami, to jedyne konstrukcje, które nas witają. Zapewniają one przejście do wnętrza Casa na Comporta. Zarysowana na tle krajobrazu przestrzeń życiowa rozwija się pod tymi bryłami, wykorzystując naturalne pochylenie terenu.

Wszystkie przedziały komunikują się bezpośrednio z częścią dzienną poprzez duże przeszklone powierzchnie. Znajduje się w niej również basen. Zatopione przestrzenie wewnętrzne cieszą się światłem i naturalnością dzięki patio, które zbliżają je do siebie. Dobór materiałów podkreśla zamierzoną symbiozę obiektu z otoczeniem. Tonacja lokalnych kruszyw jest odzyskiwana przez tynk, który je zawiera, naturalne drewno, gliniane płytki, piaski i autochtoniczną roślinność – ze wspólnym celem stapiania „części”, które składają się na całość.

Lokalizacja: Comporta, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA