Casa na Ferraria

Enter Arquitectura Ricardo Oliveira Alves
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Casa na Ferraria to projekt, w którym estetyka wsi została w pełni uwzględniona. Wśród rodzimych lasów i pól uprawnych istniejąca struktura, na której miały się odbywać prace, była tradycyjnym magazynem rolniczym. Prostokątny w formie i dwukondygnacyjny budynek, służył niegdyś rolnictwu.

Proces twórczy

Podejście do procesu twórczego architektów polegało na przyjęciu propozycji samej struktury: przeformułowanie go zgodnie z wytycznymi klienta. W ten sposób miejsce to zostało przekształcone w dom rodzinny. Zachował jednak swój stary charakter STODOŁY w ciągłym dialogu z otaczającym go terenem. Zamiarem było udoskonalenie typowych cech domu, jak również naturalnego potencjału otaczającego terenu. Modyfikacje spowodowały duże zmiany w planie domu. Wykorzystując istniejący wcześniej podział wnętrz, podwyższono teren w celu zrównania górnej kondygnacji z istniejącym wejściem głównym. Podstawowym celem tej transformacji było ukształtowanie terenu wokół domu. Wszystko poprzez zapewnienie silniejszego połączenia z jego naturalnym otoczeniem, ale także zapewnienie większej prywatności na piętrze sypialni.

Wyjątkowy krajobraz

Bogactwo otaczającego środowiska naturalnego określa dwa komponenty wizualne dostępne dla mieszkańców. Piętro sypialni ma widok na las, podczas gdy piętro socjalne, teraz wraz z zewnętrznym tarasem (przylegającym do salonu), wychodzi na dziedzictwo rolnicze posiadłości. Biorąc pod uwagę warunek pełnego poszanowania historycznej integralności starego budynku, wybór materiałów i technik budowlanych odzwierciedla ten cel. Drewno dominuje i ucieleśnia wielką ekspresję na piętrze. Struktura klasycznej więźby dachowej, widoczna od podłogi do dachu, nadaje przestrzeni mieszkalnej niepowtarzalnego klimatu, który z kolei ożywia podłużną przestrzeń, zaznaczając ją poprzecznymi powtórzeniami belek. Nawet przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów zapewniających dodatkowy komfort i efektywność energetyczną, troską było wybranie wykończeń, które łączyłyby się z konwencjonalną klasyczną estetyką budynku, na przykład z zewnętrznymi ramami okiennymi.

Biorąc również pod uwagę kwestie środowiskowe dotyczące śladu ekologicznego, oczywiste było również, że należy szukać skutecznych rozwiązań, takich jak wykorzystanie korka do izolacji naturalnej (organicznej i nadającej się do recyklingu) oraz paneli fotowoltaicznych na teren, zakamuflowany, aby nie zniekształcać krajobrazu, utrzymując go „oczyszczonym” od sprzętu.

Lokalizacja: Sesimbra, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA