Casa Olivi

Wespi de Meuron Romeo architects Hannes Henz
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Posiadłość Casa Olivi leży około 12 km od miasta Treia. Prawie 300-letni dom wiejski ma trzy kondygnacje. Połowa głównego budynku została zniszczona przez pożar w 1995 roku. Zewnętrzną elewację głównego budynku objęto ochroną przez władze miejskie. Kompleks uzupełniały dwie mniejsze bryły jednokondygnacyjne: pierwsza była miejscem dla trzody, druga była STODOŁĄ.

Celem projektu była renowacja i przekształcenie nieruchomości we współczesny dom wakacyjny z dołączonym pensjonatem i basenem. Mury w dużej mierze zachowano i odrestaurowano, natomiast wymieniono całą konstrukcję drewnianą (piętra pośrednie i dach). W ramach odnowienia konstrukcji statycznej w niewidoczny sposób zintegrowano niezbędne wzmocnienia zabezpieczające przed trzęsieniami ziemi. Język architektoniczny to połączenie starej substancji i nowych interwencji: czasami przez kontrast, a czasami przez połączenie starego i nowego. Na przykład dach odrestaurowano w tradycyjny sposób (główne i drugorzędne drewniane belki, poddasze z terakoty, pokrycie dachu dachówką „coppi”), podczas gdy nowe stropy pośrednie i nowe ściany wewnętrzne pokryto białym tynkiem. Podłogi również wykonano bez spoin z twardego i przezroczystego materiału.

Te nowe białe powierzchnie wewnętrzne pomagają odbijać światło, dając wrażenie przestronności. W ten sposób udało się zachować stosunkowo niewielkie historyczne otwory w tych samych wymiarach i proporcjach, przy jednoczesnym doświetleniu wszystkich pomieszczeń świeżym światłem. Oryginalna kamienna ściana, która wyraźnie dzieli plan głównego budynku na dwie części, została zachowana. Północna część domu była ruiną po pożarze, ta ruina była inspiracją dla projektu. W rzeczywistości zrealizowano otwartą i przestronną salę, która przechodzi od parteru do dachu.

Lokalizacja: Treia, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA