Casa Pequeña

Felipe Valdivia
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Typologia „Tiny House” stała się ostatnio bardzo popularna. A wraz z nim romantyczny pomysł życia w minimalizmie (mniej miejsca, mniej rzeczy i rzekomo mniej problemów). Aby przetestować formę mini-mieszkania oraz warunków życia stawiając na taką formę lokum, grupa eksperymentalna podjęła doświadczenie.

Doświadczenie w Casa Pequeña

„Wprowadziliśmy się do tego domu na początku stycznia. W Los Lagos nadejście lata jest synonimem szaleństwa i załamania pogodowego. Wszystko się komplikuje przez kilka miesięcy. Wraz z ładną pogodą nadchodzą wakacje, a wraz z nimi wizyty. Nie było nas w domu od dwóch tygodni, kiedy pojawili się pierwsi goście. Casa Pequeña posiada wystarczająco dużo przestrzeni, aby pomieścić rzeczy, jedzenie, niektóre meble, przybory na minimalnej przestrzeni.

W domu o wymiarach 4,8 x 4,8 metra było nas do dwunastu osób. Strych stał się miejscem prywatności i najodpowiedniejszym miejscem na drzemki. Salon jako miejsce zajmujące centrum domu, znalazł się również pomiędzy kuchnią a główną sypialnią. Trzy równoważne powierzchnie pracujące w ciągłości. W ciepłe letnie dni i noce główne okno przesuwało się całkowicie do tyłu, a pokład podwajał powierzchnię podłogi w środku”.

Życie pełne kompromisów

„Podjęcie życia na tak małej przestrzeni jest niewypowiedzianym paktem. Każdy, kto ją zamieszkuje (tymczasowo lub na stałe), musi być chętny do przystosowania się i współpracy w niej. Na przykład ten, kto myje brudne naczynia, powinien je natychmiast odstawić, a schody strychowe schować, jeśli nie są używane. Przed snem ostatnia stojąca osoba musi milczeć lub przebywać poza domem. W przeciwnym razie bałagan szybko się gromadzi, a życie staje się niezdarne.

Dni stają się coraz krótsze, noce zimniejsze, a życie nabrało normalnego tempa. Wizyty mijały, a z czasem dom osiągnął stabilniejszy porządek. Patrząc wstecz od tego momentu, zamieszkiwanie w domu stało się analogią tego, co rezygnacja może oznaczać na różnych poziomach złożoności. Na razie coś więcej niż cel do osiągnięcia lub lista wymagań, które zostały w zadowalający sposób spełnione, kierunek, w którym należy podążać”.

Co sądzicie o mini STODOLE Casa Pequeña? Jeśli podoba Ci się idea minimalistycznego życia, zajrzyj do naszej zakładki „kup STODOŁĘ” i znajdź dla siebie projekt nawet do 35m2.

Lokalizacja: La Ensenada, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA