Chata Pryzmat w Chile

Partnerzy

O inspiracji

Casa Prisma to projekt architekta Smiljana Radica. Dom zlokalizowany jest w południowej części Chile, w pobliżu miasta Temuco, u podnóża gór w Parku Narodowym Conguillío. Możemy śmiało powiedzieć, że to jedna z najlepszych chat w kształcie litery A jaką widzieliśmy.Projekt Casa Prisma łączy w sobie dwa budynki skierowane na wprost do siebie. Podstawa, na której zbudowano domy, usytuowana jest na zboczu. Na jej środku przebija się  Podczas budowy kładziono nacisk na wykorzystanie lokalnych materiałów oraz konstruowanie w harmonii z otaczająca naturą.

Elewację pokryto czarną blachą. W połączeniu z zarysem chaty w kształcie litery A, pozwoliło to nadać budynkowi bardziej nowoczesnego wyglądu. Współczesnego zacięcia, dodaje mu także fakt, iż jest podniesiony na przeszklonych ścianach, które biegną wokół części mieszkalnej na parterze.

Minimalizm i nowoczesność widać także wewnątrz domu. Pomieszczenia celowo urządzono z dużym opanowaniem, aby przyciągnąć uwagę do harmonii pomiędzy ciemną, drewnianą podłogą i czerwonymi siedziskami w salonie.

Piec opalany drewnem, znajdujący się w kominku, pozwala utrzymać ciepło w tej przestrzeni. Na parterze mieści się otwarta kuchnia, urządzona w nietuzinkowym stylu. Umożliwia przyrządzanie posiłków z wyjątkowym widokiem.

Na piętrze znajdują się dwie, symetrycznie urządzone sypialnie. Dzięki ich trójkątnemu kształtowi, można się poczuć jak pod namiotem!

Druga część domu, czyli tak naprawdę drugi budynek, cechuje się tym, że jest jednospadowy. Jego najwyższa ściana, jest w całości przeszklona. Wewnątrz znajdują się dwie sypialnie z łazienką. Powierzchnia całego domu to 184m2.

Lokalizacja: Chili
Tekst: nowoczesna STODOŁA