Casa Puertecillo

EstudioValdés + Cruz Cristóbal Valdés
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Wyzwaniem dla tego rodzinnego domu letniskowego w Puertecillo było zakwaterowanie rodziny składającej się z pięciu osób plus ich gości. Faworyzując przestronność wspólnych przestrzeni, aby móc zgromadzić wszystkich razem, architektom nie mogła umknąć kwestia posiadania wydajnych sypialni, które zapewnią komfort użytkowników na mniejszej przestrzeni. Bryła Casa Puertecillo to wydłużony trójkątny graniastosłup podzielony na trzy części: środek łączący z holem wejściowym, przeszkloną część wspólnych pomieszczeń i nieprzezroczystą część pomieszczeń prywatnych.

Program projektowy umieszcza części wspólne, kuchnię z jadalnią i salon w części przeźroczystej łączącej je z zewnętrzem. Natomiast część sypialniana znajdują się w części nieprzezroczystej w celu ochrony ich prywatności i odizolowania od hałasu części wspólnej. Kształt Casa Puertecillo przypomina wydłużoną szopę, która zajmuje wysokość zgodnie z jej przeznaczeniem, z amplitudą w części wspólnej i trzypoziomowymi łóżkami piętrowymi w sypialniach dla dzieci, aby zmaksymalizować ich pojemność. Objętość spoczywa na palach, aby osiągnąć niezbędną wysokość, aby uzyskać wyraźny widok na morze ponad wierzchołkami drzew. Wszystkie strony bryły kierują widok na morze, ale tylko część wspólna jest przeszklona po obu stronach, integrując przedni taras i tylny ogród.

Połączone przestrzenie Casa Puertecillo

Wykorzystane materiały to głównie drewno. Na zewnątrz zastosowano deski sosnowe zabezpieczone impregnatem w ciemnej tonacji kamuflujące dom z otoczeniem, a wewnątrz drewno lenga w jasnym, naturalnym kolorze, które dodaje blasku. Eukaliptus wykorzystany jest również do generowania strategicznie rozmieszczonych kratownic – w łazienkach zapewniających prywatność, w osłonie tarasu i grilla chroniącej przed wiatrem oraz w świetliku dachu. Tarasy są sercem Casa Puertecillo, zespołem połączonych ze sobą przestrzeni, których wykorzystanie uzależnione będzie od pory dnia i temperatury. Zwieńczeniem wewnętrznej części wspólnej jest taras główny, zadaszony, z kominkiem i przeszkloną ścianą chroniącą przed zimnem. Przedni taras jest wystawiony na słońce i zapewnia najlepszy widok na morze. Tylny ogród, w którym znajduje się miejsce na grilla i piec, jest otwartą przestrzenią zewnętrzną, osłoniętą od wiatru.

Sypialnie są ułożone w sposób sekwencyjny i są od siebie odizolowane akustycznie poprzez łazienki. Sypialnia główna jest najbardziej oddalona i najbardziej chroniona przed hałasem. Architektura krajobrazu składa się z ogrodu obwodowego z luźnymi gatunkami, które otaczają dom, przykrywając konstrukcję na palach z przodu i obramowując wejście i sektor kominkowy z tyłu. Przezroczystość okien w części wspólnej wzmacnia wizualną ciągłość środowiska naturalnego, zacierając granice między wnętrzem a zewnętrzem, umożliwiając widok na morze z tylnego ogrodu i nadając kuchni, jadalni i salonowi wrażenie będąc na zewnątrz będąc w środku.

Lokalizacja: Navidad, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA