Casa R to prefabrykowana chata, odporna na nieprzewidywalny klimat

Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Ta lekko uniesiona nad ziemią chata to prefabrykowany domek, który stanął w chilijskiej części And. Ze względu na trudne i zmienne warunki klimatyczne, jakie panują w tym regionie, projekt obejmuje również tak zwaną strefę buforową.

Domek został postawiony w Południowym Chile, w miasteczku Vilches, które zlokalizowane jest na sporej wysokości w górach. Teren ten otoczony jest parkami i rezerwatami przyrody, co sprawia, że staje się wręcz idyllicznym miejscem dla tych, którzy pragną cieszyć się bliskością natury i zapierającymi dech w piersiach górskimi widokami. To miejsce ma jednak także jedną poważną wadę dla tych, którzy pragną tu zamieszkać – to ekstremalne warunki klimatyczne.Felipe Lagos, chilijski architekt mieszkający w Santiago, który  pracuje dla studia TuCroquis, doskonale zna wady i zalety górzystych terenów Patagonii. Od lat zajmuje się bowiem projektami domów w tym rejonie i wie, że zawsze musi brać pod uwagę szybko zmieniające się warunki pogodowe. Projekt „Casa R” to jeden z jego ostatnich projektów. To modułowy domek wakacyjny, który stanął w samym środku dużej, mocno zalesionej działki.

nowoczesna STODOŁA o powierzchni blisko 100 m2 ma swą „strefę  buforową”, którą tu nazywa się „chiflonera”. To miejsce znajduje się pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem i pomaga regulować temperaturę wnętrza w sytuacji, kiedy temperatury zewnętrzne są ekstremalne. Nic dziwnego, że ta część budynku ma spore znaczenie w domach chilijskich/patagońskich.

Architekt zdecydował się na stalową konstrukcję chaty, ponieważ jest ona odporna na wodę i ogień. Na pierwszym poziomie domu – poza chiflonerą – znalazła się kuchnia, salon z jadalnią oraz łazienka. Lagos postanowił też unieść lekko część mieszkalną domu nad ziemią na stalowej konstrukcji. W tym przypadku chodziło między innymi o to, by uniknąć niszczenia rosnących w pobliżu drzew. Takie rozwiązanie pomogło też ograniczyć koszty budowy fundamentów.

Marzysz o własnym maleńkim domku? Zajrzyj tutaj.

Lokalizacja: Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA