Casa Roca

3ndy Studio Leonardo Scarabello
Partnerzy

O inspiracji

Casa Roca to budynek położony na skalistym zboczu Wzgórz Euganejskich wybrany przez właścicieli jako schronienie w celu kultywowania ich wielkiej pasji do muzyki i przyrody.

To projekt renowacji i rozbudowy budynku mieszkalnego z dołączoną zabudową rolniczą, wybudowanego w pierwszej połowie XIX wieku. Przed interwencją znajdował się on w stanie wyraźnie opuszczonym. Podczas renowacji preferowano wykorzystanie materiałów odzyskanych z okolicy, traktując priorytetowo odzysk materiałów dostępnych lokalnie. Usunięto zbędne dodatki i poszerzono przeszklenia w kierunku zachodnim. Umożliwiło to natychmiastowe odczytanie pierwotnej konstrukcji budynku.

Parter uwolniono od pierwotnych podziałów strefowych, preferując otwartą przestrzeń składającą się z części dziennej i salonu z bezpośrednim widokiem na dolinę Euganejską. Podobną strategię zastosowano także na pierwszym piętrze. Zlokalizowano tam część sypialną połączoną ze wszystkimi pomieszczeniami domu i krajobrazem. Dodatkową, niewidoczną rozbudowę przeprowadzono poprzez wydobycie skały i zagęszczenie jej poprzez wstawienie licznych mikropali, tworząc duże, całkowicie dźwiękoszczelne środowisko przeznaczone na studio nagraniowe.

Przy wykończeniach użyto naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno i surowa blacha stalowa. Wszystko aby nadać schronisku położonemu na wzgórzu naturalny efekt. Interwencja ma duży wpływ estetyczny i jakościowy, w harmonii z otaczającym środowiskiem naturalnym, nie zaniedbując jednak aspektu efektywności energetycznej i niskiego wpływu na środowisko. Jest to budynek klasy A4 wykorzystujący system ogrzewania pompą ciepła i panele fotowoltaiczne na dachu.

Lokalizacja: Rovolon, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA