Casa RR

LADO arquitectura Francisco Nogueira
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Lokalizacja z widokiem na morze była punktem wyjścia do projektu Casa RR. Położona na działce o unikalnym ukształtowaniu i gładkiej topografii, z niską roślinnością, która nagle przechodzi w skalisty klif. Nieruchomość znajduje się na obszarze chronionym Parku Przyrody Alentejo i Costa Vicentina. W naturalny sposób narzuca to poczucie szacunku dla miejsca i jego naturalnego charakteru.

Współczesna tradycja

Casa RR stanowi współczesną interpretację miejscowej architektury regionu. Ta celowa mimikra została zmaterializowana przez czystą, białą bryłę z tradycyjnym dachem z ręcznie robionych dachówek z terakoty. Konstruktywne rozwiązania i zastosowane materiały ucieleśniają prostą, czystą linię, spokojnie spoczywającą na skrawku uprzywilejowanej natury. Od strony drogi widać elewację wschodnią. Poziome linie z zestawem przęseł zamkniętych, zachowujące prywatność rodziny w strefie sypialni, a także drzwi wejściowe wkomponowane w zacienioną pustkę. Na przeciwległej fasadzie dom otwiera się hojnie na krajobraz na morze, przez dwa szerokie otwory, rozdarte na szerokość głównego pokoju. Te duże przeszklone plany wpuszczają otaczającą przyrodę do domu. Rozszerzają także program funkcjonalny domu na zewnątrz, kiedy tylko pozwala na to pogoda. Platforma i pergola wzdłuż tej fasady konfigurują tradycyjną przestrzeń werandy wiejskich domów na południu. W ciągu dnia ewoluuje w przestrzeń mieszkalną i jadalną.

Przede wszystkim przestrzeń

Wewnątrz dom ma bardzo współczesny charakter. Rozmieszczony jest wokół dużego pokoju, który jest główną przestrzenią domu. Łączy funkcje gotowania, spożywania posiłków i życia. Otwarta kuchnia, dwustronny kominek pośrodku przestrzeni, duża wysokość sufitu, wizualna relacja z otoczeniem. To wszystko tworzy przestrzeń o ogromnej dynamice w różnych momentach dnia. Oprócz tego centralnego pomieszczenia mieszkanie składa się z pięciu sypialni. Trzy z nich są z łazienkami.

W zakresie rozwiązań konstrukcyjnych nacisk kładzie się na stolarkę konstrukcyjną dachu. Jej projekt ma na celu zrównoważenie tradycyjnych technik budowy dachu, z nową skalą i przestrzennością, szerszą i bardziej ambitną konstrukcyjnie. Wszystkie elementy stolarskie dachu (szkielety, kratownice o unikalnym wzorze i okładzina z listew drewnianych), drzwi wewnętrzne i szafki pomalowano na jasnoszary kolor. Nadaje to szczególnej przestrzenności częściom wspólnym, czy to w pokoju parteru lub antresoli, wzmacniając tradycyjny i współczesny charakter tej przestrzeni. Całą podłogę na parterze wykonano z wygładzonego betonu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co zapewnia doskonałą ciągłość między różnymi przestrzeniami. Na poddaszu podłoga wykonana jest z drewna ryskiego, co nadaje inny poziom komfortu salonowi i sypialniom.

Lokalizacja: Odemira, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA