Casa Ry emanuje spokojem

Christoffersen & Weiling Architects
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt o nazwie „Casa Ry” znajduje się w mieście Ry, w samym sercu Danii. Jego nieformalny, nowoczesny charakter emanuje spokojem i doskonale wpisuje się w swoje wiejskie otoczenie.

Cały projekt o powierzchni 398 m² obejmuje w tym przypadku budynek główny oraz dwie STODOŁY, które zostały zaaranżowane tak, by z zewnątrz wszystko przypominało starą farmę. Koncept projektowy opierał się także na założeniu zachowania prostoty i kształtu oryginalnych budynków – stąd trzy długie, nieco abstrakcyjne formy z dwuspadowymi dachami. W sposób formalny projekt nawiązuje do prostego, ikonicznego budynku znanego od dawna, ale podchodzi do niego w sposób bardziej nowatorski, bez podkreślania tradycyjnych elementów, czy zdobień. Taki koncept odzwierciedla elewacja – tu drewniane deski owijają całość, ukrywając też rynny i kominy.

Na pierwszy rzut oka abstrakcyjne kształty trzech elementów mogą wydawać się dziwne w swoim wiejskim kontekście, ale wchodząc na główny dziedziniec zaczyna doceniać się spójność przestrzeni, jej specyficzną konfigurację i tradycję regionalnych farm.

Główny dom znajduje się pomiędzy ulicą a terenem trawiastym i chroniony jest przez dwa budynki funkcyjne. Dzięki temu czerpie korzyści z najlepszych widoków, łapiąc słońce z jednej strony, a z drugiej otwierając się na zieloną przestrzeń i panoramiczne widoki z wiejskimi krajobrazami.

We wnętrzu dominuje prostota i podłogi z polerowanego betonu, które nawiązują do rodzimej architektury wiejskiej. Z kolei drewniane wykończenia tworzą wizualne połączenie między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Całość pozwala stworzyć atmosferę pełną spokoju, relaksu i ciepła.

Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA