Casa Tiny to ascetyczny domek w Meksyku

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Domek o nazwie Casa Tiny w Meksyku to jeden z pierwszych budynków zrealizowanych przez młodego, lokalnego architekta Aranza de Arino.

Casa Tiny położony jest zaledwie kilka kroków od idyllicznego nabrzeża Oaxacan, choć znajduje się w rejonie gęsto zalesionym. Tuż obok leży miasteczko lubiane przez surferów, Puerto Escondido. Budynek jest małym, plażowym domkiem, który tworzy cudowne, romantyczne miejsce dla dwojga.Choć domek jest ukryty w leśnej głuszy, ma wszystko, czego potrzebować mogą jego mieszkańcy. Jest tam kuchnia, łazienka i otwarta antresola, gdzie znajduje się sypialnia. Prosty styl jest przesycony duchem samowystarczalności, znanym z nowojorskiej chaty Johna Burroughsa, Slabsides.

Mocno nachylony dach, który przechwytuje bryzę wiejącą od morza, to zabawne nawiązanie do kierunku znanego w architekturze pod nazwą „Tiny House Movement”, który był reakcją na wysokie czynsze. Casa Tiny nie jest jednak żadnym środkiem zastępczym w drodze do większego mieszkania – to solidna konstrukcja, która ma służyć przez długie lata.

Dach domku, podłogi, schody, a nawet meble zostały wykonane z betonu, który pojawia się w każdym miejscu, tworząc wrażenie surowości. Innym ważnym materiałem wykorzystanym w tym budynku jest rodzime drewno parota. To właśnie z niego wykonano drzwi, okna, szafy i półki. Choć domek jest mały, solidne i trwałe materiały sprawiają, że Casa Tiny daje poczucie bezpieczeństwa i swoistej wykwintności.

Dwa betonowe tarasy wychodzą z konstrukcji głównej. Jeden z nich obejmuje basen, a drugi jest przedłużeniem kuchni. Betonowy stół ciągnie się od strefy gotowania aż do tarasu, zachęcając mieszkańców do otwarcia żaluzji i odpoczynku w ramionach natury.

Marzy Ci się wypoczynek? Zajrzyj do zakładki Do wynajęcia.

Lokalizacja: Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA